StoryEditor

Więcej na Modernizację i Premię. Znamy szczegóły zwiększenia budżetu PROW

W związku z okresem przejściowym budżet PROW zostanie zwiększony o ok. 3,6 mld euro. Do tego dochodzą pieniądze z Europejskiego Instrumentu Odbudowy. Zobacz, na jakie działania przeznaczono najwięcej środków.
12.03.2021., 15:03h
W związku z wprowadzeniem okresu przejściowego i wydłużeniem okresu wdrażania PROW 2014-2020 o 2 lata (do 31.12.2025 r.) Komitet Monitorujący PROW planuje zwiększenie budżetu PROW o ok. 3,6 mld euro oraz o kolejne 944 mln euro z Europejskiego Instrumentu Odbudowy.

O ile zostaną zwiększone budżety poszczególnych działań i operacji? Zobacz w poniższej tabeli.

W uchwale Komitetu Monitorującego z 17 lutego znajduje się uzasadnienie zwiększenia budżetu większości powyższych działań, my przedstawiamy tylko te niektóre. I tak na działanie „Usługi doradcze, usługi z zakresu zarządzania gospodarstwem i usługi z zakresu zastępstw” Komitet Monitorujący proponuje dołożyć kwotę 77 mln euro. 

- Mając na uwadze wykorzystanie budżetu działania M02 i trwające przetargi na wybór wykonawców usług doradczych i szkoleń dla doradców oraz znaczącą rolę doradztwa w kontekście wyzwań Zielonego Ładu i nowego okresu programowania, niezbędne jest zapewnienie środków na usługi doradcze i szkolenia dla doradców w okresie przejściowym. W przypadku braku dodatkowych środków, brak będzie możliwości zapewnienia ciągłości świadczenia usług doradczych dla rolników. W ramach usług doradczych przewiduje się ogłoszenie jeszcze dwóch naborów, jednego w 2021 i drugiego w 2022 r., dla których powinny być zapewnione budżety na poziomie analogicznym do dotychczasowych naborów wniosków – wyjaśnia Komitet Monitorujący.

Z kolei budżet działania na operacje „Modernizacja gospodarstw rolnych” zostanie zwiększony o 490 mln euro. 

- Budżet operacji typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” zostanie w najbliższych miesiącach zakontraktowany na poziomie powyżej 95%. Celem przeprowadzenia w okresie przejściowym dodatkowego naboru w tzw. obszarze D niezbędne jest zasilenie budżetu tego instrumentu – czytamy w uzasadnieniu.

Natomiast na operacje typu „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych” zostanie przeznaczonych kolejnych 47 mln euro. 

- Bieżący poziom wykorzystania środków (kontraktacji) tego instrumentu wynosi ok. 51%. Aktualnie dostępne środki (ok. 42 mln euro) są niewystarczające do zabezpieczenia potrzeb finansowych w okresie przejściowym stąd propozycja zwiększenia alokacji przedmiotowego instrumentu. 

Planuje się również kontynuację wdrażania operacji typu „Premie dla młodych rolników”, „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” oraz „Restrukturyzacja małych gospodarstw”.

- Biorąc pod uwagę znaczny poziom wykorzystania świadczenia usług rolniczych w zakresie wykorzystania technologii cyfrowych (Rolnictwo 4.0), świadczenia usług rolniczych w zakresie zabezpieczenia/utrzymania urządzeń wodnych dla spółek wodnych oraz związków spółek wodnych, świadczenia usług rolniczych i leśnych w zakresie mycia i dezynfekcji budynków inwentarskich, hal produkcyjnych oraz urządzeń, maszyn i pojazdów aktualnych budżetów, niezbędne jest odpowiednie zwiększenie alokacji środków, które umożliwi przyznawanie pomocy w ramach ww. instrumentów wsparcia w kolejnych latach - czytamy w uzasadnieniu. 

Komitet Monitorujący PROW zaznacza, że odpowiednie alokowanie środków udostępnionych Polsce na lata 2021-2022 w ramach PROW 2014-2020 umożliwi sprawne ich zakontraktowanie oraz wydatkowanie zgodnie z zasadą N+3.


- Jednocześnie, dzięki odpowiedniemu przeznaczeniu ww. środków, możliwa będzie płynna kontynuacja realizacji celów EFRROW zawartych w PROW 2014- 2020 w okresie przejściowym, do momentu uruchomienia Planu Strategicznego WPR na lata 2023-2027 - ocenia Komitet.


Kamila Szałaj
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. grudzień 2024 21:33