Po tych zmianach łączna kwota środków udostępnionych bankom na udzielenie kredytów klęskowych w 2017 r. wynosi 1 mld zł, a wysokość dopłat do oprocentowania kredytów to 8,3 mln zł.
Agencja udziela kredytów klęskowych w ramach następujących linii:
- inwestycyjna K01 i obrotowa K02 – kredyty na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez suszę, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawinę
- inwestycyjna DK01 i obrotowa DK02 – kredyty dla dużych przedsiębiorstw na wznowienie produkcji rolnej oraz odtworzenie środków trwałych.
O te kredyty można się ubiegać w:
- Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. i SGB-Banku S.A., a także w zrzeszonych w nich Bankach Spółdzielczych oraz w bankach,
- BGŻ BNP Paribas S.A.,
- Krakowskim Banku Spółdzielczym,
- PEKAO S.A.,
- BZ WBK S.A.
- Raiffeisen Bank Polska S.A.
- Banku Ochrony Środowiska S.A.
W przypadku kredytów klęskowych udzielanych przez ww. banki to Agencja spłaca za rolnika część należnego bankom oprocentowania.
Szczegółowe warunki i zasady udzielania kredytu są dostępne na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
oprac. bcz
Fot. Sierszeńska