StoryEditor

Wnioski o dopłaty do materiału siewnego – tylko do 25.06!

Jeszcze tylko dwa dni zostały by złożyć w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wniosek o przyznanie dopłaty do zużytego materiału siewnego lub sadzeniowego w kategorii elitarny lub kwalifikowany za jesienne i wiosenne zasiewy lub zasadzenia. Materiał siewny i sadzeniowy jest drogi, więc warto sięgnąć po dopłatę, by odzyskać chociaż część poniesionych kosztów.
18.06.2019., 13:06h

Przypomnę, że kolejny już rok rolnicy składać będą swoje wnioski do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, bowiem w wyniku likwidacji w 2017 roku Agencji Rynku Rolnego (przekształconej w Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa) to właśnie ARiMR przejęła na siebie to zadanie.

Wnioski należy składać do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego. 


Poniżej można pobrać potrzebne dokumenty:

Załączniki do Wniosku o przyznanie pomocy (opcjonalnie):


Kto może ubiegać się o dopłaty do materiału siewnego?

O dopłaty może wnioskować producent rolny, który używa do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. Trzeba przy tym pamiętać, że dopłaty nie obejmują upraw przeznaczonych na przedplon i poplon. 

Co uprawiać, by dostać dopłaty?

Dopłaty udziela się do powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany następujących gatunków roślin uprawnych: 

  1. Zboża: jęczmień, owies (nagi, szorstki, zwyczajny), pszenica (twarda, zwyczajna), pszenżyto, żyto;
  2. Rośliny strączkowe: bobik, groch siewny (odmiany roślin rolniczych), łubin (biały, wąskolistny, żółty), soja, wyka siewna;
  3. Ziemniak.

Ile materiału siewnego na hektar?

Minimalna ilość materiału siewnego jaka powinna być użyta do obsiania lub obsadzenia 1 ha powierzchni gruntów ornych wynosi w przypadku:

  • odmiany populacyjnej pszenicy zwyczajnej - 150 kg;
  • odmiany mieszańcowej pszenicy zwyczajnej - 70 kg albo 1,7 jednostki siewnej;
  • pszenicy twardej - 150 kg;
  • odmiany populacyjnej żyta - 90 kg albo 2 jednostki siewne;
  • odmiany syntetycznej żyta - 80 kg;
  • odmiany mieszańcowej żyta - 60 kg albo 1,7 jednostki siewnej;
  • odmiany populacyjnej jęczmienia - 130 kg;
  • odmiany mieszańcowej jęczmienia - 90 kg albo 2 jednostki siewne;
  • pszenżyta - 150 kg;
  • owsa zwyczajnego - 150 kg;
  • owsa nagiego - 120 kg;
  • owsa szorstkiego - 80 kg;
  • łubinu (żółtego, wąskolistnego lub białego) - 150 kg;
  • grochu siewnego (odmiany roślin rolniczych) - 200 kg;
  • bobiku - 270 kg;
  • wyki siewnej - 80 kg;
  • soi - 120 kg;
  • ziemniaka - 2000 kg;
  • mieszanek zbożowych lub mieszanek pastewnych sporządzonych z materiału siewnego gatunków lub odmian roślin zbożowych lub pastewnych wymienionych w pkt 1-17 - 140 kg.

Warunki uzyskania dopłaty do materiału siewnego

O przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany może ubiegać się producent rolny, który:

  • Złoży w terminie od 15 stycznia do 25 czerwca 2019 r. wniosek o przyznanie dopłaty wraz z wymaganymi załącznikami. Wniosek należy dostarczyć osobiście lub za pośrednictwem Poczty Polskiej (list polecony za pośrednictwem odbioru) na adres biura powiatowego ARiMR 
  • Posiada działki rolne, na których uprawia się gatunki roślin uprawnych objęte dopłatami, o łącznej powierzchni nie mniejszej niż 1 ha
  • Zużył do siewu lub sadzenia materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany na gruntach rolnych będących w jego posiadaniu.

  1. materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany został wytworzony:
    1. przez przedsiębiorcę wpisanego do ewidencji przedsiębiorców, o której mowa w przepisach o nasiennictwie, lub
    2. w gospodarstwie rolnym posiadanym przez rolnika wpisanego do ewidencji rolników, o której mowa w przepisach o nasiennictwie, lub
  2. materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany został zakupiony:
    1. od przedsiębiorcy wpisanego do ewidencji przedsiębiorców prowadzących obrót materiałem siewnym, o której mowa w przepisach o nasiennictwie, albo
    2. od rolnika prowadzącego obrót materiałem siewnym wytworzonym w posiadanym gospodarstwie rolnym, wpisanego do ewidencji rolników, o której mowa w przepisach o nasiennictwie, albo
    3. od podmiotu prowadzącego obrót materiałem siewnym na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej.


 Całkowita kwota pomocy de minimis przyznana jednemu producentowi rolnemu nie może przekroczyć wysokości 15 000 euro w okresie trzech lat podatkowych (obrotowych). 

Załączniki do wniosku

Każdy rolnik, który składa wniosek do ARiMR o przyznanie dopłaty do materiału siewnego lub sadzeniowego musi obowiązkowo dostarczyć następujące dokumenty:

1. Oryginał albo potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez notariusza albo upoważnionego pracownika ARiMR kopię:

  • faktury zakupu materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany wystawionej od dnia 15 lipca 2017 r. do dnia 15 czerwca 2018 r., pod warunkiem że materiał ten został zużyty w tym okresie do siewu lub sadzenia; i/lub
  • dokumentu wydania z magazynu materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany wystawionego w roku, w którym materiał ten został zużyty do siewu lub sadzenia (w terminie od dnia 15 lipca 2017 r. do dnia 15 czerwca 2018 r.), jeżeli producent rolny (przedsiębiorca wpisany do ewidencji przedsiębiorców dokonujących obrotu materiału siewnego lub rolnik prowadzący obrót materiałem siewnym wpisany do ewidencji rolników) zużył materiał siewny do siewu lub sadzenia w posiadanym przez siebie gospodarstwie rolnym.

    Faktura zakupu materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany oraz dokument wydania z magazynu materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany powinny zawierać w szczególności:
    • datę sprzedaży lub wydania z magazynu materiału siewnego,
    • nazwę gatunku i odmiany,
    • kategorię lub stopień kwalifikacji materiału siewnego,
    • numer partii materiału siewnego.

    W przypadku materiału siewnego mieszanek gatunków roślin uprawnych objętych systemem dopłat ww. dokumenty są zwolnione z posiadania informacji wymienionych w lit. b i c.

2. Oryginał albo potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez notariusza albo organ który wydał dokument albo upoważnionego pracownika ARiMR kopię:

  • Zaświadczenia o udzielonej pomocy de minimis w rolnictwie lub innej pomocy de minimis (pomoc de minimis i pomoc de minimis w rybołówstwie), jakie otrzymał w ciągu 3 lat podatkowych (obrotowych), tj. w roku, w którym złożony został wniosek oraz w ciągu dwóch poprzedzających go lat podatkowych (obrotowych), albo złożyć oświadczenie o wielkości ww. pomocy de minimis otrzymanych w tym okresie.

Stawki dopłat do materiału siewnego 2018 

Wysokość pomocy ustala się jako iloczyn deklarowanej przez rolnika we wniosku powierzchni upraw i stawki dopłaty. Stawki dopłat do materiału siewnego w 2018 r. zostaną określone do dnia 30 września 2018 r. Sprawdź jakie stawki dopłat do materiału siewnego ustalił rząd w 2017 r.

Wypłata dopłaty do materiału siewnego

  1. Jeżeli wniosek o przyznanie dopłaty spełnia wymogi formalno-prawne oraz niezbędne warunki do przyznania dopłaty, kierownik BP ARiMR wydaje decyzję o przyznaniu/ częściowym przyznaniu dopłaty;
  2. Decyzje wydaje się w terminie 60 dni od dnia wejścia w życie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie stawek dopłat; 
  3. Przyznaną producentowi rolnemu kwotę dopłaty ARiMR wypłaca w terminie 30 dni od dnia wydania decyzji, na rachunek bankowy producenta rolnego wskazany we wniosku o przyznanie dopłaty. 
    oprac. bcz na podst. ARiMR
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 14:06