Dlatego postanowiliśmy zapytać resort rolnictwa, czy rzeczywiście takie zmiany są w planach legislacyjnych. Tym bardziej, że autorstwo takiej wypowiedzi o składaniu wniosków on-line przypisano ministrowi Jurgielowi.
Z Biura Prasowego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi otrzymaliśmy w tej sprawie odpowiedź, którą publikujemy poniżej w całości.
Szanowny Panie Redaktorze!
Zgodnie z art. 17 ust. 2 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 809/2014 państwa członkowskie mają obowiązek systematycznego wdrażania tzw. geoprzestrzennego wniosku, zgodnie z poniższym harmonogramem:
- od 2016 r. – co najmniej 25% obszaru zatwierdzonego do płatności w roku poprzednim,
- od 2017 r. – 75%,
- od 2018 r. – 100% (tzn. obszar zatwierdzony dla wszystkich beneficjentów).
Jeżeli beneficjent nie jest w stanie złożyć wniosku o przyznanie płatności z wykorzystaniem geoprzestrzennego formularza, właściwy organ zapewnia beneficjentowi:
- albo niezbędną pomoc techniczną,
- albo z góry ustalone formularze i odpowiednie materiały graficzne w formie papierowej. W tym przypadku właściwy organ przenosi informacje otrzymane od beneficjenta do geoprzestrzennego wniosku o przyznanie płatności.
Pomimo faktu, że składanie wniosków przez Internet za pomocą aplikacji e-Wniosek jest możliwe od 2011 r. to zainteresowanie rolników tą formą składania wniosków na przestrzeni kolejnych lat jest niewielkie. W związku z powyższym Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi dokłada wszelkich starań, by zachęcić rolników do wnioskowania o przyznanie płatności za pomocą aplikacji e-Wniosek.
W tym celu od 2017 r. zostały uproszczone zasady logowania oraz nadawania kodu dostępu do systemu teleinformatycznego ARiMR. Zgodnie z nowymi zasadami, wnioskowanie o nadanie kodu dostępu będzie się odbywało jedynie drogą elektroniczną poprzez rejestrację na stronie internetowej ARiMR.
Ponadto, mając ma uwadze wszelkie opinie dotychczasowych użytkowników aplikacji e-Wniosek oraz doświadczenia z poprzednich kampanii, ARiMR podjęła już działania mające na celu usprawnienie aplikacji e-Wniosek, tak by aplikacja była bardziej przejrzysta, przyjazna, intuicyjna i zachęcała rolników do składania wniosków przez Internet.
Należy podkreślić, iż co do zasady aplikacja e-Wniosek, już na etapie wypełniania wniosku, identyfikuje wszystkie błędy i wskazuje użytkownikowi ich rozwiązanie. Wprowadzone przez rolnika dane w praktyce od razu przechodzą pełną kontrolę administracyjną co minimalizuje ryzyko sankcji i zmniejszeń płatności. Eliminowane są te błędy, które pojawiają się podczas wypełniania wniosków papierowych. Taka funkcjonalność systemu ogranicza również generowanie przez ARiMR, wezwań do rolnika podczas przeprowadzanej kontroli kompletności i znacznie przyspiesza kontrole administracyjną złożonego wniosku. W konsekwencji ARiMR może szybciej naliczać płatności, wydawać decyzje oraz dokonywać przelewów środków pieniężnych na konta rolników.
Z poważaniem
Dariusz Mamiński
Główny Specjalista
Biuro Prasowe
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Ciekawi jesteśmy Waszej opinii na ten temat? Czy jesteście za tym, aby składać wnioski o doplaty przez aplikację e-Wniosek na stronie internetowej ARiMR? Zapraszamy do głosowania w naszej sondzie!