Wnioski można składać w biurach powiatowych ARiMR. Uprawnieni do otrzymania tego wsparcia są rolnicy, w których gospodarstwach lub działach specjalnych produkcji wystąpiły szkody suszowe wyższe niż 30% średniej rocznej produkcji rolnej. Wysokość poniesionych strat musi być udokumentowana protokołem sporządzonym przez gminną komisję. Na potrzeby ubiegania się o tę pomoc nie jest wymagana adnotacja wojewody na protokołach (wystarczy protokół podpisany przez członków komisji).
Stawki pomocy wynoszą:
- 800 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw drzew i krzewów owocowych,
- 400 zł na 1 ha pozostałych powierzchni upraw rolnych.
Pomoc przysługuje jedynie do powierzchni upraw na której stwierdzono wystąpienie szkody.
Jeżeli co najmniej 50% powierzchni upraw w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej (z wyłączeniem łąk i pastwisk) nie było ubezpieczonych co najmniej od jednego z następujących ryzyk (huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, piorun, obsunięcie się ziemi, lawina, susza, ujemne skutki przezimowania lub przymrozki wiosenne) pomoc pomniejszana będzie o 50%.
Pomoc suszowa wypłacana będzie jako pomoc de minimis, a więc jedno gospodarstwo rolne nie może otrzymać pomocy wyższej niż równowartość 15 tys. euro. Jeżeli rolnik korzystał wcześniej z pomocy de minimis ten limit pomniejsza się o kwotę wcześniej uzyskanej pomocy.
Oprac. gi na podstawie ARiMR