StoryEditor

Wspólna Polityka Rolna po 2020 r. Jakie są propozycje KE?

Komisja Europejska przedstawiła konkretne propozycje rozporządzeń regulujących funkcjonowanie Wspólnej Polityki Rolnej w latach 2021-2027.
03.06.2018., 17:06h
Z budżetem w wysokości 365 mld euro, Wspólna Polityka Rolna (WPR) pozostanie jedną z głównych unijnych polityk. Nadal ma wspierać rolników i społeczności wiejskie oraz zrównoważony rozwój unijnego rolnictwa. 286.2 mld euro ma być przeznaczone na wsparcie bezpośrednie, a 78.8 mld euro na rozwój obszarów wiejskich. Dodatkowe 10 mld euro ma trafić do programu "Horizon Europe" jako wsparcie na badania i innowacje. WPR ma także odzwierciedlać ambicje UE w zakresie ochrony środowiska i działań w dziedzinie klimatu.
Propozycja Komisji daje państwom członkowskim większą elastyczność i zwiększa zakres ich odpowiedzialności przy podejmowaniu decyzji, w jaki sposób i gdzie inwestować środki w ramach WPR, aby osiągnąć cele wyznaczone na poziomie UE w zakresie inteligentnego, odpornego, zrównoważonego i konkurencyjnego sektora rolnictwa, przy jednoczesnym zapewnieniu sprawiedliwego i lepiej ukierunkowanego wsparcia dochodów rolników.

Oto główne elementy propozycji Komisji dotyczących modernizacji i uproszczenia WPR:

1. Nowy sposób pracy: Państwa członkowskie będą dysponowały większą swobodą co do sposobu wykorzystania swoich przydziałów środków, co ...
Pozostało 84% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Aleksandra Galus
Autor Artykułu:Aleksandra Galus

redaktor, specjalista ds. automatyzacji treści

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. listopad 2024 06:52