StoryEditor

Współpraca i innowacje w nowym PROW

PROW 2014-2020 ma w szczególności wspierać wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w gospodarstwach rolnych. W ramach działania „Współpraca” mają być wspierane wspólne inicjatywy na rzecz wdrażania innowacji w sektorze rolno-spożywczym.  
20.05.2015., 10:05h

W poznańskim oddziale Centrum Doradztwa Rolniczego spotkali się doradcy rolniczy, rolnicy, przedstawiciele instytucji naukowych działających na rzecz rolnictwa, aby zapoznać się z planami dotyczącymi wdrażania Krajowej Sieci Innowacji w Rolnictwie. To polski pomysł na wkład w Europejskie Partnerstwo na rzecz Innowacji (EPI–AGRI). Partnerstwo to zostało zainicjowane na szczeblu unijnym po to by zaktywizować współpracę pomiędzy przedstawicielami strefy B+R (instytucje badawczo – rozwojowe), a sektorem rolno-spożywczym, w tym także gospodarstwami rolnymi.

Kluczową rolę w tym zakresie ma do odegrania doradztwo rolnicze – za funkcjonowanie Krajowej Sieci Innowacji w Rolnictwie odpowiadać ma Centrum Doradztwa Rolniczego, które między innymi za pośrednictwem tzw. brokerów innowacji – czyli odpowiednio przygotowanych doradców rolniczych w CDR i wojewódzkich ośrodkach doradztwa rolniczego, będzie wspierać tworzenie i funkcjonowanie grup operacyjnych tworzonych do rozwiązywania konkretnych problemów. Funcjonowanie Sieci ruszy po wydaniu przez resort rolnictwa odpowiednich rozporządzeń, a finansowanie transferu innowacji przewidziano w ramach wybranych działań nowego PROW.

Więcej informacji na temat Europejskiego Partnerstwa na rzecz Innowacji można znaleźć na stronie internetowej http://ec.europa.eu/agriculture/eip/

gi

 

Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 18:43