StoryEditor

Wydłużenie naboru wniosków o dopłaty bezpośrednie konieczne

  Nie jest tajemnicą, że wypełnienie wniosku o dopłaty bezpośrednie z uwzględnieniem ekoschematów stanowi gigantyczny problem dla polskiego rolnika. Wydłużenie naboru wniosków będzie konieczne, bo stale pojawia się mnóstwo niejasności. Rolnicy nadal nie wiedzą o co i w jaki sposób wnioskować. 
18.04.2023., 14:04h

Rolnicze organizacje branżowe apelują o wydłużenie naboru wniosków o dopłaty bezpośrednie. Taki apel składano już na ręce ministra Kowalczyka, ale nie zdążył na niego odpowiedzieć, gdyż niedługo później podał się do dymisji. Organizacje złożyły wniosek raz jeszcze.

Zwracając się tym razem do Roberta Telusa, niedawno nominowanego ministra rolnictwa organizacje zaznaczają, że zmiany, które zaszły w przepisach odnośnie płatności bezpośrednich powodują, że wielu rolników może nie zdążyć złożyć wnioski w wyznaczonym terminie, a więc do 15 maja. Apelują więc o maksymalne wydłużenie naboru wniosków, aż do 30 czerwca br.

Mało złożonych wniosków o dopłaty bezpośrednie

Jak podaje ARiMR do dnia 17 kwietnia br. wnioski złożyło jedynie 177 tys. rolników. Został niecały miesiąc, a uprawnionych do dopłat rolników jest prawie 10 razy tylu, więc składanie wniosków idzie bardzo powolnie.

- Taka decyzja Pana Ministra pozwoli na zapoznanie się rolnikom z nowymi wnioskami o dopłaty bezpośrednie, ich odpowiednie przygotowanie, bez niepotrzebnego pośpiechu, zwłaszcza w sytuacji, gdy wykonawcze akty prawne związane z realizacją Krajowego Planu Strategicznego wchodzą w życie już w czasie trwania kampanii składania wniosków, a część z nich do dnia dzisiejszego nie jest przyjęta i wdrożona. Należy nadmienić również, że wprowadzenie ekoschematów wymaga od rolników, chcących realizować te działania, przygotowania np. planu dobrostanu, na co również potrzeba czasu, a także udziału doradcy – wyjaśniają organizacje rolnicze. Podkreślają, że są mocno zaniepokojeni tak małą liczbą złożonych wniosków, a rolnicy nadal nie wiedzą o co wnioskować, bo istnieją duże braki w przepisach wykonawczych.

Przepisy wykonawcze i wydłużenie terminu naboru wniosków

- W związku z powyższym wnosimy o jak najszybsze wprowadzenie krajowych przepisów regulujących wdrażanie Krajowego Planu Strategicznego oraz apelujemy o podjęcie decyzji przez Pana Ministra w sprawie wydłużenia możliwości składania wniosków o dopłaty bezpośrednie do dnia 30 czerwca, co pozwoli rolnikom, a także pracownikom Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Ośrodków Doradztwa Rolniczego, którzy pomagają i doradzają rolnikom, zaplanować i bez nadmiernego pośpiechu przeprowadzić ten ważny proces – wymieniają organizacje branżowe. Pod apelem podpisali się:

  • Marian Sikora Przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych
  • Jerzy Wierzbicki Prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego
  • Leszek Hądzlik Prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka
  • Mariusz Olejnik Prezes Zarządu Polskiej Federacji Rolnej
  • Łukasz Pergoł Prezes Partia Twiterowych Rolników
  • Wiktor Szmulewicz Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych
  • Jacek Zarzecki Prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego
  • Paweł Podstawka Przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj
  • Tomasz Obszański Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność"
  • Dariusz Goszczyński Prezes Krajowej Rady Drobiarstwa - Izby Gospodarczej
  • Andrzej Kabat Prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS"
  • Aleksander Dargiewicz Prezes Zarządu Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 23:14