- To była bardzo dobra polska inicjatywa, żeby zaproponować te rozwiązanie zakazu importowego obejmujące 5 państw, czyli Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii i Bułgarii. Do tych krajów nie będzie można docelowo wwozić 5 produktów – powiedział na dzisiejszej konferencji prasowej Janusz Wojciechowski unijny komisarz ds. rolnictwa.
Te 5 artykułów to:
- pszenica,
- kukurydza,
- rzepaku,
- nasion słonecznika,
- olej słonecznikowy.
Komisarz ????????ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski @jwojc podkreślił na trwającym briefingu prasowym, że 5 unijnych państw:
— Komisja Europejska (@EUinPL) April 28, 2023
????????Polska,
????????Słowacja,
????????Węgry,
????????Rumunia i
????????Bułgaria
zachowuje jednomyślność w sprawie zakazu importu produktów rolnych z Ukrainy. pic.twitter.com/5Z5fsDFKrl
Jednocześnie będzie możliwy tranzyt przez te państwa co oznacza, że Ukraina będzie miała dostęp do wszystkich rynków, które miała. Głównymi odbiorcami ukraińskiego ziarna w UE jest Hiszpania (3,5 mln t.), Holandia (1,8 mln t.) oraz Włochy (poniżej 1 mln t. ).
– Na te rynki eksport będzie się mógł odbywać bez żadnych problemów – podkreślił J. Wojciechowski.
Co z pozostałymi produktami?
Przedmiotem dyskusji między państwami członkowskimi a Komisją Europejską były także inne produkty m.in. miód choć tu nastąpił w ostatnim roku spadek importu z Ukrainy do Polski z 17 tys. t. do 11 tys. t. – Jest wrażliwa sprawa drobiu i mamy to na uwadze – kontynuował unijny komisarz.
W sprawie mleka J. Wojciechowski zauważył, że zdaniem krajowych organizacji branżowych (Polska Izba Mleka) zakaz importu ukraińskich towarów jest niepotrzebny ponieważ saldo wymiany jest na dużym plusie po polskiej stronie.
Dyskutowano także o mrożonych owocach. Ich import z Ukrainy zwiększył się z 37 tys. t. do 44 tys. t. Ale nie są to znaczące wielkości, które już w tej chwili nakazywałby jakąś interwencję.
- Jest deklaracja Komisji Europejskiej, że wszystkie pozostały produkty, poza tymi 5 najbardziej wrażliwymi, będą analizowane i możliwe jest zastosowanie takiej klauzuli bezpieczeństwa, która jest zawarta w porozumieniu liberalizującym handel z Ukrainą. Ta procedura z mojej inicjatywy została skrócona z 6 do 3 miesięcy. Po zbadaniu wszystkich danych, które są potrzebne, żeby taką procedurę wszcząć, jest to możliwe - dodał Janusz Wojciechowski.
Jak pomagała rolnikom Komisja Europejska?
Janusz Wojciechowski unijny komisarz ds. rolnictwa szczegółowo omówił formy pomocy dla polskich rolników. Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę polscy rolnicy otrzymali bądź wkrótce otrzymają łącznie ponad 5 mld zł pomocy.
Komisarz nie wykluczył także, że w przyszłości będą kolejne programy pomocowe.