Odpowiedź: Faktycznie, z punktu widzenia podatkowego, mamy kwestię VAT oraz kwestię podatku dochodowego od osób fizycznych.
Z punktu widzenia VAT sprawa jest prosta, ponieważ operacja kupna brakującego ziarna u rolnika ryczałtowego, a następnie jego sprzedaż do zrealizowania kontraktu jest związana ze sprzedażą opodatkowaną. W tym celu należy wystawić rolnikowi ryczałtowemu fakturę VAT-RR, a następnie należy wystawić finalnemu odbiorcy zwykłą fakturę VAT. Oznacza to, że podatnik nabył ten towar, a później wykonał dostawę na rzecz osoby trzeciej. W takim przypadku mamy nabycie w zamiarze odsprzedaży towaru, tj. wykorzystanie go do celów działalności opodatkowanej.
W zakresie, w jakim towary są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Dla bezpieczeństwa prawnego cena netto przy dalszej sprzedaży nie powinna być niższa niż cena nabycia, a jeśli miałaby być niższa – to na podatniku spoczywa obowiązek wykazania przyczyny takiej decyzji (patrz interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, nr ...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Zakup kukurydzy do zrealizowania kontraktu
Pytanie: Jestem producentem kukurydzy na ziarno i mam podpisaną umowę z odbiorcą na 900 ton. W związku z tegoroczną suszą zabraknie mi ok. 300 ton do realizacji kontraktu i grożą mi kary umowne. Mam możliwość zakupu brakującego ziarna u sąsiadów, którzy są ryczałtowcami, a następnie dostarczenia go zgodnie z umową do odbiorcy. Jak prawidłowo wystawić faktury na taką operację?