Dla kogo dofinansowanie?
O wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój ubiegać się mogą dwie grupy wnioskodawców:
-
Rolnicy, domownicy lub małżonkowie rolników, którzy zdecydują się na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie przetwarzania produktów rolnych, mogą wnioskować o nawet 500 tys. zł wsparcia.
-
Rolnicy lub ich małżonkowie, którzy prowadzą lub podejmują działalność przetwórczą i sprzedaż produktów przetworzonych w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD), ale bez zarejestrowanej działalności gospodarczej. Dla nich limit wsparcia wynosi 200 tys. zł.
Dla wnioskodawców w obu grupach wsparcie wynosi do 50% kosztów kwalifikowanych, a zainteresowani muszą podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników, być zdolnym do zrealizowania operacji i osiągnięcia jej celu w terminie określonym w złożonym wniosku, jak również posiadać numer identyfikacyjny.
Na co można je wykorzystać?
Dofinansowanie można wykorzystać m.in. na:
-
budowę, rozbudowę lub modernizację budynków wykorzystywanych do prowadzenia działalności przetwórczej,
-
zakup oraz instalację maszyn lub urządzeń do przetwarzania i magazynowania,
-
dostosowanie pomieszczeń pomocniczych służących przygotowaniu posiłków (np. kuchni) i pomieszczeń gospodarczych służących do przechowywania produktów żywnościowych,
-
zakup maszyn czy urządzeń służących ochronie środowiska,
-
zakup specjalistycznych środków transportu: niezbędnych dla sprawnego przebiegu procesu technologicznego lub magazynowania, służących do przewozu zwierząt przeznaczonych do uboju, wykorzystywanych do sprzedaży produktów rolnych, cystern, silosów, chłodni i izoterm, przeznaczonych do przewozu produktów rolnych, których transport powinien odbywać się w szczególnych warunkach.
Terminy i dokumenty
Wnioski o wsparcie przyjmowane są od 30 listopada do 29 grudnia 2021 r. w oddziałach regionalnych ARiMR. Wniosek można złożyć osobiście, za pośrednictwem upoważnionej osoby lub rejestrowanej przesyłki Poczty Polskiej, a także przez skrzynkę podawczą ePUAP.
al na podst. ARiMR
fot. archiwum