W resorcie rolnictwa trwają intensywne prace legislacyjne, poprzedzone konsultacjami i spotkaniami z rolnikami oraz branżowymi organizacjami rolniczymi. W wykazie prac Rady Ministrów znalazł się projekt uchwały w sprawie przyjęcia zmian w Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027.
Dlaczego w PS WPR potrzebne są zmiany?
Przypomnijmy, że polski Plan Strategiczny dla WPR na lata 2023-2027 Komisja Europejska zatwierdziła 31 sierpnia 2022 r. Ale od razu pojawiły się głosy, że potrzebne są jego zmiany.
– Będziemy zgłaszać mnóstwo uwag. W ciągu dwóch, trzech tygodni te uwagi pójdą do Komisji Europejskiej. I czekamy na pozytywną reakcję. Nie zależy mi, aby komplikować system, tylko go upraszczać. Jeśli Komisja Europejska będzie to akceptować, a różnie to bywało, to dobrze. Choćby te 80% okrywy śnieżnej, my upieraliśmy się przy 50%. Ale cieszę się z deklaracji pana komisarza, że będzie wszystko akceptował – mówił 10 grudnia br. szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk podczas wspólnej konferencji z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim.