Podczas senackiej konferencji „Zielony Ład w rolnictwie, a realizacja Krajowego Planu Strategicznego” padła ważna deklaracja komisarz ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego dotycząca jego przychylności w sprawie wniosków o wprowadzenie zmian w zatwierdzonym już polskim Planie Strategicznym. Przez cały okres do 2027 r. takich zmian można wprowadzić 8.
80% okrywa zimowa budzi największe wątpliwości
Jedną z pierwszych jakie chce zgłosić resort rolnictwa będzie kwestia dotycząca okrywy ochronnej gleby.
– 80-procentowa okrywa zimowa, która jest jednym z trudniejszych elementów dotyczących warunkowości, wiem, że to budzi największe wątpliwości. Ale to nie oznacza, że to jest temat zamknięty. Przy negocjacji Planu Strategicznego WPR ten zapis był przez nas najbardziej kontestowany. Natomiast był taki wybór, albo dalej trwać w negocjacjach, albo go zatwierdzić i skorzystać z możliwość zmian w programie. Zdajemy sobie sprawę, że nie jest zapis idealny – zapowiedział wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, który dodał, że rząd podczas negocjacji z Brukselą upierał się przy 50-procentowej okrywie.
Zmiany do Planu Strategicznego będą przygotowane 15 grudnia
Szef resortu rolnictwa podkreślił, że powyższe rozwiązanie było kompromisem. Jednocześnie zmiany do Planu Strategicznego będą przygotowane już 15 grudnia podczas posiedzenia Komitetu Monitorującego PS WPR.
– Będziemy zgłaszać mnóstwo uwag. W ciągu dwóch, trzech tygodni te uwagi pójdą do Komisji Europejskiej. I czekamy na pozytywną reakcję. Nie zależy mi, aby komplikować system, tylko go upraszczać. Jeśli Komisja Europejska będzie to akceptować, a różnie to bywało, to dobrze. Choćby te 80% okrywy śnieżnej, my upieraliśmy się przy 50%. Ale cieszę się z deklaracji pana komisarza, że będzie wszystko akceptował – dodał szef resortu rolnictwa.
„Co ugorowanie ma do ochrony środowiska i klimatu?”
Minister rolnictwa poruszył także kwestie obowiązkowego 4-procentowego ugorowania, które zostało zawieszone po wybuchu wojny na Ukrainie.
– Paradoksem jest to, że wojna spowodowała refleksję w tym temacie. Nie do końca rozumiem, co ugorowanie ma do ochrony środowiska i klimatu – podsumował H. Kowalczyk.
Szmulewicz: W płodozmianie rzepak 65% ze zbożem?
Organizacje rolnicze już teraz zgłaszają potrzebę wprowadzenia zmian w przepisach dotyczących utrzymania bydła na uwięzi oraz obowiązkowego płodozmianu.
– Jeżeli ktoś mi mówi, że ma być właściwy płodozmian i mówi, że w uprawach ma mieć 65% jednej rośliny, tak zwanej dominującej oraz łączyć zboża z rzepakiem, to chyba w ogóle nic wspólnego nie miał z rolnictwem. W płodozmianie rzepak 65% ze zbożem? Rozumiem, że jakbyśmy nawet prowadzili 60% zboża, bo mamy dzisiaj 80% zbóż w strukturze zasiewów na gruntach rolnych, i to trzeba zmniejszać, bo tak jest źle. Ale włączyć w to rzepak? Chyba coś jest nie tak – mówił podczas sejmowej debaty we wrześniu Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.
fot.: MRiRW