Odpowiedź: Należy założyć, że przedmiotowa działka rolna jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy. Zatem literalnie transakcja zbycia powinna być opodatkowana 23% VAT. Jednak wg obecnej linii orzeczniczej, jeśli taka transakcja dotyczy majątku osobistego i nie ma charakteru profesjonalnego (jest sporadyczna), to nie podlega VAT.
Jednak mamy tutaj ważną okoliczność przekreślającą możliwość zwolnienia z VAT – jest to fakt wydzierżawiania (w przeszłości) przedmiotowej działki na cele nierolnicze. Taka dzierżawa gruntu rolnego jest w orzecznictwie krajowym i TSUE traktowana jako prowadzenie działalności gospodarczej w związku z czym przedmiot tej działalności nie może korzystać przy sprzedaży ze zwolnienia z VAT. W tej sytuacji Czytelnik w momencie podpisywania aktu notarialnego stanie się wyłącznie dla tej transakcji czynnym podatnikiem VAT i musi odprowadzić 23% VAT. (patrz np. wyroku NSA z dnia 13 listopada 2012 r. sygn. akt I FSK 1805/11, gdzie wyrażono pogląd, że jeżeli działalność w zakresie dzierżawy gruntu cechuje się zarówno powtarzalnością, jak i długim okresem trwania, to grunt wykorzystywany j...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Zwolnienie z VAT przy sprzedaży działek budowlanych
Pytanie: Jestem rolnikiem ryczałtowym na powierzchni ok. 30 ha. Gospodarstwo przejąłem w spadku 15 lat temu. W skład gospodarstwa wchodzi działka rolna o pow. ok. 0,20 ha, którą przez kilka lat wydzierżawiałem pod komis samochodowy. Teraz chciałbym podzielić tę działkę na 3 działki budowlane i sprzedać. Czy mogę skorzystać ze zwolnienia z VAT?