Zawężenie ilości produktów
Rząd planuje zawęzić ilość produktów, co do których wymagana jest umowa z obecnych 24 do 15 i będą to:
- zboża
- buraki cukrowe
- mleko surowe
- chmiel
- len i konopie
- owoce i warzywa
- tytoń
- wołowina i cielęcina
- wieprzowina
- baranina i kozina
- jaja
- drób
Definicja rolnika
Druga zmiana to doprecyzowanie definicji rolnika. - Pisemna umowa będzie wymagana, gdy jedną ze stron będzie rolnik, którego gospodarstwo rolne jest położne na terytorium Polski – wyjaśniał w Senacie wiceminister Babalski.
Nie tylko sprzedaż bezpośrednia
Obecnie przepisy wyłączają z zakresu obowiązywania umów pisemnych tylko sprzedaż bezpośrednią, która odnosi się do produktów pochodzenia zwierzęcego w niewielkich ilościach. Resort rolnictwa proponuje, aby umowy pisemne nie obwiązywały również w przypadku niewielkich ilości produktów roślinnych oraz rolniczego handlu detalicznego.
Ułatwienia dla zorganizowanych
Kolejna propozycja to wyłączenie z przepisów rolników będących członkami spółdzielni, grup producenckich, wstępnie uznanych i uznanych grup producentów owoców i warzyw oraz organizacji producentów pod warunkiem, że sprzedaje on do tej grupy lub organizacji.
Inne zmiany
Resort rolnictwa chce również dopuścić umowy w formie dokumentowej lub elektronicznej oraz wprowadzić obowiązek przechowywania umów przez dwa lata. – Planujemy także zróżnicować wysokości kar za brak umowy lub umowę wadliwą – zapowiedział wiceminister Babalski.
Dyskusja w senacie
Podczas dyskusji na posiedzeniu senackiej komisji rolnictwa przedstawiciele organizacji mleczarskich uwagę na skomplikowane przepisy oraz zbyt wysokie kary, które przewiduje ustawa. - Boleję, że kary nie zostały zmniejszone, one są za wysokie i to jest opinia całego mojego środowiska - powiedział Waldemar Broś prezes Krajowego Związku Spółdzielni Rolniczych, który jednocześnie dodał: - Proszę o długie vacatio legis, aby spółdzielnie zdążyły ze zmianami swoich statutów. Nie wyobrażam sobie innego załatwienia sprawy.
Przedstawiciel resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że wprowadzane przepisy od dawna były oczekiwane przez rolników. - Chcieliśmy wzmocnić pozycję producenta rolnego. Takie postulaty były zgłaszane od wielu lat. Obecne zmiany wychodzą na wprost postulatów strony społecznej – powiedział Waldemar Sochaczewski dyrektor Departamentu Rynków Rolnych w MRiRW.
Donos na stronach ARR
Szef spółdzielczości mleczarskiej zwrócił się także z apelem do resoru rolnictwa. - Proszę też zdjąć ten wzór donosu, który wisi na stronach internetowych Agencji Rynku Rolnego. Poszło o wzór dokumentu zatytułowanego „Zawiadomienie o podejrzeniu naruszenia przepisów dotyczących obowiązku stosowania pisemnych umów na dostarczanie produktów rolnych”, który można ściągnąć ze stron ARR. – Z tym wzorem donosu podzielam te zdanie i podejmę interwencję w tej sprawie - obiecał wiceminister Babalski. wk