StoryEditor

Czas na gęsinę – czernina wielkopolska [PRZEPIS]

Do Polski powoli wraca dawna tradycja jedzenia gęsiny w dniu imienin św. Marcina. Jak głosi legenda, w IV w. duchowny Marcin – kandydat na biskupa francuskiego miasta Tours ukrył się w gęsiarni z nadzieją, że uniknie objęcia urzędu, jednak ptaki te głośnym gęganiem wydały miejsce jego kryjówki.

27.10.2024., 09:45h

Region Wielkopolski należy do największych ośrodków produkcji gęsiny w Polsce – pochodzi stąd blisko 30% krajowego eksportu gęsi. Przepis na czerninę wielkopolską udostępniło KGW Feniks Noskowo-Radomice-Strzyżewo z pow. wrzesińskiego. – W latach 70. XX w. niemal w każdym gospodarstwie naszego regionu chowano gęsi, które poza dostarczaniem mięsa, były też źródłem surowca na pierzyny – opowiada pani Agnieszka – członkini Koła. Gospodynie z KGW Feniks są skarbnicą wiedzy o dawnych kulinarnych recepturach i po mistrzowsku przyrządzają tradycyjne regionalne specjały. W tym roku za potrawę z gęsiny zdobyły I miejsce w finale "Bitwy Regionów".

image
KGW Feniks Noskowo-Radomice-Strzyżewo
FOTO: Katarzyna Sierszeńska

Czernina wielkopolska

Składniki:

porcja rosołowa z gęsi,

skrzydełka, szyja, wątroba, serce, żołądek z gęsi,

150 ml gęsiej krwi,

60 g suszonych śliwek,

30 g mąki pszennej,

pęczek włoszczyzny,

przyprawy: sól, pieprz, cukier, majeranek, liść laurowy, ziele angielskie.

Przygotowanie:

Korpus, skrzydełka i szyję oczyścić, umyć i osuszyć. Obrać włoszczyznę, umyć i pokroić na mniejsze części. Wszystkie produkty włożyć do garnka i zalać zimną wodą. Dodać liść laurowy oraz ziele angielskie i doprowadzić do wrzenia. Następnie zmniejszyć ogień do minimum i gotować, od czasu do czasu zbierając szumowiny. Żołądek, wątrobę oraz serce oczyścić, umyć i osuszyć, a następnie pokroić na mniejsze części. Włożyć do mniejszego garnka i zalać gorącą wodą. Gotować do miękkości.

Z gotowego wywaru wyjąć wszystkie składniki. Wywar odcedzić, przelewając do osobnego garnka. Dodać wcześniej ugotowane podroby i doprowadzić do wrzenia. Suszone owoce i ugotowaną marchewkę pokroić na mniejsze części i wraz z rodzynkami dodać do wywaru.

Do miski wlać jedną nabierkę wywaru. W osobnej misce wymieszać krew z octem i dosypać mąkę pszenną. Zawartość obu misek połączyć ze sobą.

Wywar zdjąć z ognia i powoli przelewać wcześniej przygotowaną krew z mąką, energicznie całość mieszając.

Przyprawić do smaku solą, pieprzem, cukrem, majerankiem i octem. Zagotować.

Czerninę podawać z domowym makaronem, udekorowaną pietruszką.

image
Czernina Wielkopolska z domowym makaronem
FOTO: Katarzyna Sierszeńska

Makaron domowy

Składniki:

2 szklanki mąki pszennej,

1 jajko,

3 żółtka,

2 łyżki ciepłej wody,

1 łyżeczka soli,

1 łyżka oleju.

Przygotowanie:

Mąkę przesiać na stolnicę i wbić jajka. Dodać sól, wodę oraz olej. Wyrobić ciasto na gładko, aż przestanie się kleić do rąk. Przykryć ścierką i odczekać 30 minut. Po tym czasie podzielić ciasto na 4 części, podsypać mąką i rozwałkować na grubość 2 mm. Rozwałkowane ciasto pokroić na pasy o szerokości 10 cm. Układać je jeden na drugim i pociąć na paski o szerokości ok. 5 mm.

Do osolonej wrzącej wody wrzucić makaron i od wypłynięcia gotować jeszcze 2 minuty. Odcedzić i przepłukać zimną wodą.

Katarzyna Sierszeńska
Autor Artykułu:Katarzyna Sierszeńska
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. grudzień 2024 16:57