KGW Jagodzianki w Jerzierzanch, w woj. zachodniopomorskim (po. sławieński) jest młodym Kołem, powstało w 2019 roku. Liczba gospodyń i gospodarzy w jego szeregach jest pokaźna, bo aż 40 osób. Koło od 5 lat prężnie działa, biorąc udział we wszystkich gminnych inicjatywach, w tym również konkursach kulinarnych. Przewodnicząca Ludwika Manuszewska jest mistrzynią wypieku drożdżowych bułeczek nadziewanych jagodami, stąd nazwa Koła. Pani Lusia, bo tak zwą ją znajomi, podzieliła się z nami tą starą, przekazywaną z pokolenia na pokolenie, recepturą.
A już w najbliższym, wrześniowym numerze top agrar Polska więcej inspirujących przepisów od KGW z Jezierzan oraz ciekawy reportaż o innej członkini Koła - Marcie Choroszczyńskiej. Zapraszamy do lektury!
Jagodzianki wg KGW Jagodzianki
Składniki:
- 1 kg mąki,
- 1/2 l mleka,
- 250 g masła,7
- łyżek cukru,
- płaska łyżeczka soli,
- 1 cukier waniliowy,
- 1 olejek pomarańczowy,
- 7 żółtek,
- 10 dkg świeżych drożdzy,
- 50 ml oleju (do wyrobienia ciasta),
- 1 szklanka cukru pudru,
- sok z 1/2 cytryny.
Przygotowanie:
Najpierw zarobić rozczyn. Do pół szklanki ciepłego mleka dodać łyżkę cukru, 10 dkg drożdży i 3 łyżki mąki. Wymieszać i odstawić w ciepłe miejsce na 15-20 min.
Następnie, do większej miski wsyp mąkę, dodaj miękkie masło, żółtka oraz puszysty rozczyn. Wymieszaj składniki. Ciasto wyrabiaj mikserem ok. 5 minut, a ręcznie trochę dłużej. Po wyrobieniu ciasto powinno być jednolite, ale dość lepkie. Wyrobione ciasto pozostaw w misce, przykryj bawełniana ściereczką i odstaw w ciepłe, nieprzewiewne miejsce na ok. 30-40 min, do wyrośnięcia.
Po tym czasie ciasto wyłóż na obsypaną mąką stolnicę i wyrabiaj. Podziel na 5 równych części i uformuj z nich kule. Każdą chwilę wyrabiaj w dłoniach. Następnie przykryj je ściereczką i odstaw do lekkiego napuszenia, na ok. 10 minut.
Jagody umyj i dokładnie osusz. Kule ciasta lekko spłaszcz, na środek każdej nakładaj sporą łyżkę jagód. Zamykaj jagody w bułce tak samo, jak w pierogu. Jagodziankę odwróć na drugą stronę i lekko wydłuż jej kształt.
Bułeczki ułóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, przykryj ściereczką i odstaw do ostatniego wyrastania, na 20 minut. Wyrośnięte posmaruj ciepłym mlekiem i wstaw do nagrzanego do 170 stopni piekarnika. Piecz 25 minut, do zarumienienia.
Całkowicie przestudzone obficie oprósz cukrem pudrem albo nałóż domowy lukier cytrynowy (przygotowany z cukru pudru i soku z cytryny).
Smacznego!