W moim rodzinnym domu główną potrawą podczas wielkanocnego śniadania był żur. Do tej typowo polskiej zupy zawsze dodawaliśmy gotowane na twardo jajko, wędliny i chleb dzień wcześniej poświęcone przez księdza. Po latach tradycję tą przeniosłam do własnego domu. Mało tego udało mi się zarazić nią również rodzinę męża.
Przepis na domowy żurek ewoluował w mojej rodzinie od pokoleń. Każda z gotujących go kobiet ulepsza tę zupę, choć wszyscy nasi domownicy preferują bardziej wyrazisty i kwaskowy smak. I właśnie na taki wielkanocny żurek dziś podam Wam przepis.
By zupa była smaczna, trzeba zadbać o jakość składników do niej. Wędzonka, zakwas i śmietana, które są podstawowymi komponentami żurku muszą być dobrej jakości. Wieprzowe podgardle lub boczek powinny być wędzone w sposób naturalny, bez aromatów i sztucznych barwników. To samo dotyczy wędzonej i białej kiełbasy.
Zakwas żytni najlepiej przygotować w domu. Jeśli jednak zabraknie na to czasu, to podczas zakupów warto zwrócić uwagę, na etykietę. W zakwasie ma znajdować się wyłącznie mąka żytnia, woda i naturalne przyprawy.
Śmietana używana do zabielania żuru nie może mieć mniej niż 18% tłuszczu. Dzięki naturalnym składnikom zupa będzie miała nie tylko najlepszy smak, ale też aksamitną konsystencję i niepowtarzalny aromat.
Czego potrzebujesz?
- 750 wędzonego podgardla wieprzowego lub boczku,
- 1 mocno wędzona kiełbasa,
- 3 białe kiełbasy,
- 750 ml gęstego zakwasu żytniego,
- 500 ml słodkiej śmietany 18%,
- główka czosnku,
- łyżka chrzanu,
- garść suszonych grzybów,
- duża garść liści laurowych,
- łyżka kulek ziela angielskiego,
- łyżka niemielonego czarnego pieprzu,
- 2 łyżki otartego majeranku,
- sól.
Jak to zrobić?
Wędzonkę włóż do dużego garnka, zalej zimną wodą, by zakryć mięso. Dopraw 1/2 główki czosnku w ząbkach, liśćmi laurowymi, zielem angielskim i pieprzem. Doprowadź do wrzenia, po czym gotuj na wolnym ogniu około 30 minut.
Do wywaru dodaj dobrze rozmieszany zakwas oraz śmietanę. Zupę powtórnie doprowadzić do wrzenia. Zmniejsz ogień pod garnkiem i dodaj suszone grzyby oraz chrzan. Gotuj kolejne 10-15 minut.
Do garnka dołóż pokojoną w plastry kiełbasę oraz rozgnieciony przez praskę pozostały czosnek. Dalej gotuj przez kolejne 10 minut. Pod koniec dosól oraz dopraw majerankiem.
Żurek na świątecznym stole pięknie prezentuje się w chlebie z gotowanym jajkiem. Jeżeli nie masz chlebka do żuru warto na etapie dodawania kiełbasy do zupy dorzucić jeszcze sporą kromkę żytniego chleba. Zagęści ona konsystencję i poprawi smak.