Cel uchwalenia ustawy został jasno sprecyzowany w uzasadnieniu: „dalsze funkcjonowanie systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego rolników, członków ich rodzin oraz domowników w oparciu o obowiązujące obecnie rozwiązania”.
System wygasa
Obecne rozwiązania prawne, które funkcjonują w ustawie o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za lata 2012-2016 obowiązują tylko do 31 grudnia 2016 r. Po tej dacie, bez odpowiednich zmian legislacyjnych, rolnicy, członkowie ich rodzin oraz ich domownicy nie byliby objęci systemem powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, a Narodowy Fundusz Zdrowia, mógłby otrzymywać składek z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego rolników. Inaczej mówiąc, rolnicy straciliby ubezpieczenie zdrowotne oraz prawo do korzystania z powszechnej służby zdrowia. Stąd też sejmowy pośpiech, bo ustawa musi wejść w życie 1 stycznia 2017 r.
Składki po staremu
Minister zdrowia zaproponował więc rozwiązania, które ustalają wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie zdrowotne na dotychczasowych zasadach. Będzie ona nadal wynosić 1 zł za każdą osobę podlegająca ubezpieczeniu za każdy pełny hektar przeliczeniowy. Natomiast w gospodarstwach rolnych o powierzchni poniżej 1 hektara przeliczeniowego użytków rolnych - na poziomie 1 zł.
Niezmienione pozostały zasady finansowania składek na ubezpieczenie zdrowotne i finansowanie przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego składek na ubezpieczenie zdrowotne w gospodarstwach rolnych o powierzchni poniżej 6 hektarów przeliczeniowych użytków rolnych. wk