Kasza to jadalne nasiona zbóż w postaci lekko rozdrobnionej lub pozbawionej twardej łuski. Przez stulecia stanowiły podstawę codziennych jadłospisów Polaków. Dzisiaj kasza może być produkowana prawie ze wszystkich rodzajów zbóż. Najczęściej w tym celu stosuje się grykę, jęczmień lub proso.
Kasza - szybko i zdrowo
– Kasze obecne są w naszej kulturze od bardzo dawna. Doskonale nadają się na szybkie, smaczne i wartościowe danie, gdyż zależnie od rodzaju, potrzebują jedynie od dziesięciu do dwudziestu minut, aby były gotowe do spożycia, a także zawierają mnóstwo składników odżywczych. Możesz wybrać kasze gryczane, jęczmiennie, jaglane, mannę, kukurydziane lub kuskus – każdy wybór będzie doskonałym i wartościowym posiłkiem, także dla osób dbających o linię, zwłaszcza jako składnik zbilansowanej diety. Kasze są naturalnym źródłem błonnika pokarmowego, witamin z grupy B, magnezu, cynku, żelaza i potasu. Warto zaznaczyć także, że kasza jest polecana osobom dbającym o linię, a także sportowcom. Dzięki zawartemu w niej białku przyczynia się do wzrostu masy mięśniowej – przekonuje dietetyk i ekspert kampanii „Zboże smakuje i inspiruje” Anna Jelonek.
– Kasze można wykorzystać na wiele sposobów. Są znakomitym dodatkiem do zup i drugich dań, a nawet deserów. Kasza gryczana dobrze smakuje z duszonymi i pieczonymi mięsami np. wołowiną lub dziczyzną, grzybami, nadaje się do gołąbków czy zapiekanek. Kaszę jaglaną można zapiec z owocami lub przyrządzić budyń. Duże pole do popisu daje kuskus – znakomicie pasuje do lekkich sałatek, grillowanych warzyw, deserów i zup. Zaletą tej kaszy jest to, że nie wymaga gotowania. Wystarczy zalać ją gorącą wodą i po chwili jest gotowa do spożycia - tłumaczy dietetyk i ekspert kampanii „Zboże smakuje i inspiruje” Anna Jelonek.
Polacy za mało jedzą kasz
Według badań przeprowadzonych na potrzeby kampanii „Zboże smakuje i inspiruje”*, ponad 75% Polek zgadza się ze stwierdzeniem, że „jesteś tym, co jesz”, a dla ponad 67% respondentek zdrowa dieta w głównej mierze kojarzy się z dietą „bogatą w wartości odżywcze”. Tymczasem zaledwie 3% spożywa codziennie produkty zbożowe, w tym kasze. Polki preferują 3 najbardziej popularne odmiany kaszy – jęczmienną, mannę i gryczaną. Ta ostatnia z nich spożywana jest 2-3 razy w tygodniu przez blisko 24% badanych. Ale ponad 30% ankietowanych przyznała, że spożywa kaszę jaglaną, pęczak lub kuskus rzadziej niż 1 raz na tydzień, a prawie 40% nie jada kaszy kukurydzianej w ogóle.
Kotlety z kaszy gryczanej i cukinii
Składniki:
- 100 g kaszy gryczanej
- 1 jajko
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 1 mała cukinia
- pieprz do smaku
- ok. 50 g mąki pszennej
- olej do smażenia
- natka pietruszki lub koperek
Przygotowanie:
Kaszę gryczaną gotujemy wedle wskazań na opakowaniu. Cukinie myjemy i ścieramy na tarce o grubych oczkach. Cebulę kroimy w kostkę, czosnek przeciskamy przez praskę. Natkę pietruszki kroimy drobno. Następnie mieszamy wszystkie składniki oprócz mąki. Dodajemy po łyżce mąki, tak aby ciasto nie było zbyt gęste. Formujemy kotlety. Na patelni rozgrzewamy olej i wkładamy kotlety. Smażymy do momentu, aż się zarumienią. Na wierzch posypujemy natkę pietruszki lub koperek. Z przepisu Ani Jelonek.
*„Zboże smakuje i inspiruje” to druga edycja kampanii, w ramach której prowadzone są działania edukacyjne mające na celu propagowanie wiedzy na temat produktów zbożowych – makaronów, pieczywa, mąk, kasz i płatków.