Spis treści:
Miesiąc bez płacenia składek na ubezpieczenie społeczne to na pewno ukłon w stronę mikroprzedsiębiorców, którzy borykają się z wysokimi kosztami utrzymania swoich firm. Ulga ta jest dobrowolna, a przedsiębiorca sam wybierze czas, kiedy z niej skorzysta. – To dobra wiadomość dla wszystkich mikroprzedsiębiorców, którzy czekali na to rozwiązanie. Dzięki niemu będą mogli oni złapać oddech w trudniejszym dla ich działalności czasie, bez obaw o stan swoich finansów. Dotrzymaliśmy obietnicy – podkreśla Krzysztof Paszyk, Minister Rozwoju i Technologii. Na tym rozwiązaniu skorzysta ok. 1,7 mln osób.
Wakacje składkowe – dla kogo?
Skorzystają mikroprzedsiębiorcy wpisani do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), niezależnie od formy rozliczania podatku dochodowego (PIT, ryczałt, karta podatkowa), którzy:
- w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku mieli zgłoszonych do ubezpieczeń nie więcej niż dziesięciu ubezpieczonych (w tym także siebie samych);
- w ostatnich dwóch latach kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku nie osiągnęli przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej lub w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku, osiągnęli roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nieprzekraczający równowartości w złotych 2 mln euro.
Zobacz także: Ile pieniędzy można dostać z dotacji na agroturystykę w 2024?
Wakacje składkowe 2024
Celem ulgi jest zwolnienie przedsiębiorcy z opłacania składek za jeden miesiąc w każdym roku kalendarzowym. Wakacje składkowe dotyczą:
- własnego ubezpieczenia społecznego: emerytalnego, rentowego, wypadkowego i chorobowego (jeśli wcześniej zostało zadeklarowane jego opłacanie),
- Funduszu Pracy i Funduszu Solidarnościowego.
Wakacje składkowe – zasady
Wakacje składkowe zwalniają ze składek na ubezpieczenia społeczne samego przedsiębiorcy. Nie skorzystają z nich osoby przez niego ubezpieczane, współpracujące czy pracujące dla niego. – Nie będą mogły z nich skorzystać osoby, które wykonują działalność na rzecz swoich byłych pracodawców. Zastrzeżenie takie ma zapobiegać tzw. „wypychaniu” pracowników na samozatrudnienie – czytamy na gov.pl. W czasie urlopu składkowego przedsiębiorca nadal będzie mógł korzystać ze świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Po prostu składki będą finansowane przez państwo.
{embed_photo_100}445574{/embed_photo_100}
Przedsiębiorca, który będzie chciał skorzystać z wakacji składkowych nie będzie musiał zawieszać działalności – może prowadzić firmę i wystawiać faktury.
Wakacje składkowe – wniosek
Aby przejść na miesięczny urlop składkowy, uprawniona do tego osoba będzie musiała złożyć wniosek za pomocą elektronicznego formularza dostępnego na profilu ZUS, w miesiącu poprzedzającym wybrany miesiąc wakacji składkowych. Na stronie rządowej czytamy, że przedsiębiorcy powinni pamiętać o obowiązku złożenia deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów miesięcznych za miesiąc korzystania z wakacji składkowych, do 20. dnia następnego miesiąca.
Wakacje składkowe – od kiedy?
Ustawa wejdzie w życie od 1 listopada 2024 roku, zatem zainteresowani w grudniu tego roku będą mogli skorzystać z nowego rozwiązania.
Fot. envato elements
Źródło: gov.pl