StoryEditor

Zmiany w ODR. Mała nowelizacja podpisana

Prezydent podpisał ustawą o jednostkach doradztwa rolniczego, które przejdą z samorządów wojewódzkich pod bezpośredni nadzór ministra rolnictwa. Ale to nie koniec zmian. Resort rolnictwa już zapowiada, że pracuje nad dużą nowelizacją ustawy o ODR-ach
28.07.2016., 11:07h

Istotą zmian w ustawie jest przeniesienie podległości i nadzoru nad wojewódzkimi ośrodkami doradztwa rolniczego z zarządu województwa do ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Analogicznie, jak to jest w przypadku Centrum Doradztwa Rolniczego, to minister rolnictwa będzie nadawał w drodze zarządzenia statuty tym jednostkom, powoływał dyrektorów według jednolitych kryteriów odnośnie do osób pełniących to stanowisko oraz powoływał członków Społecznych Rad Doradztwa Rolniczego działających przy wojewódzkich ośrodkach doradztwa rolniczego.

Niedofinansowane ODR

Podczas posiedzenia senackiej komisji rolnictwa, która bez poprawek zaakceptowała ustawę, wiceminister Ryszard Zarudzki tłumaczył:

– To wyjątkowa sytuacja, bo po raz pierwszy w historii jednostki doradztwa rolniczego będą pod nadzorem ministra rolnictwa. Ta zmiana była konieczna. Mimo, że samorządy miały możliwość aplikowania o różne projekty w regionalnych programach operacyjnych nie robiły tego. Z naszych analiz wynikało, że samorządy na zadanie celowe przeznaczyły w skali roku na wszystkie ODR-y nie więcej niż 2-3 mln zł. To są promile potrzeb – mówił wiceminister.

Dotacja na platformę cyfrową

Przedstawiciel resortu rolnictwa powiedział, że dzięki przyjęciu ustawy i zmianie podległości ODR możliwe będzie ubieganie się o 27 mln zł unijnej dotacji na cyfrową platformę e-learning’ową. – Gdybyśmy teraz tego nie zrobili z powodów formalnych nie moglibyśmy tych pieniędzy pozyskać – mówił wiceminister Zarudzki. 

Obniżenie wymogów

Kontrowersje i pytania wywołał punkt nowelizacji, który wprowadził obniżenie wymogu dotyczącego wykształcenia kandydatów na stanowisko dyrektora ODR. Obecnie funkcjonuje wymóg posiadania wykształcenia wyższego magisterskiego. Po wejściu noweli w życie wystarczy wykształcenie wyższe.

– Mądrość nie polega na tytułach naukowych, mądrość szczególnie w zarządzaniu polega na doświadczeniu. Ludzi z doświadczeniem czasami trzeba szukać, a że nie zrobili magistra to mamy ich eliminować? Uważam, że nie można wykluczać ludzi, którzy mogliby dobrze sprawować swoją funkcję – podsumował Ryszard Zarudzki.

Duża nowelizacja

Wiceminister rolnictwa zapowiedział, że po wejściu ustawy w życie, co nastąpi dwa tygodnie pod jej podpisaniu przez Prezydenta, resort będzie mógł rozpocząć przygotowanie kolejnej nowelizacji. Tym razem będzie ona dotyczyć planów i zadań ODR na przyszły rok.  wk

Fot. Łuczak

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 22:09