Zboża
Zdaniem ekspertów Międzynarodowej Rady Zbożowej ze względu na większe niż wcześniej szacowano zbiory pszenicy w Australii, Kazachstanie i Rosji, prognozy światowej produkcji zbóż ogółem w sezonie 2020/2021 wzrosną do 2,216 mld ton, tj. o 6 mln ton w stosunku do prognoz z poprzedniego raportu. W stosunku do ubiegłego sezonu produkcja w 2020/21 wzrasta o 31 mln t, w związku ze zmianami w zbiorach pszenicy (+11 mln t) i kukurydzy (+ 9 mln t).
Ponieważ prognozowane zużycie wzrasta aktualnie w podobnym tempie (wyniesie 2,22 mld t), to wielkość całkowitych zapasów zbóż zostaje na tym samym poziomie 611 mln t. Nadal stanowi to prognozowany spadek na poziomie 6 mln t w stosunku do ubiegłego roku i są one najniższe od pięciu lat. Dla kukurydzy, której poziomy zapasów na koniec tego sezonu dojdą do 268 mln t., będzie to najniższy wynik od ośmiu sezonów.
Prognozy dotyczące światowego handlu zbożami w 2020/21 wzrosną do rekordowego poziomu 412 mln t (394 mln t w roku poprzednim). Oczekuje się, że międzynarodowy handel osiągnie najwyższy w historii wolumen dostaw pszenicy i kukurydzy.
W aktualizacji podaży i popytu pszenicy z nowych zbiorów 2021/22, eksperci IGC produkcję na nadchodzące żniwa szacują na kolejnym rekordowym poziomie 790 mln t, co oznaczałoby wzrost o 2% rok/roku. W swych założeniach uwzględniają oni lepsze zbiory w Europie, Afryce Północnej i Indiach. Analitycy zakładają rekordową produkcję, konsumpcję, a także rekordowe zapasy, za to umiarkowany spadek handlu. Popyt na pszenicę może wzrosnąć dzięki rosnącemu zużyciu paszy, przy malejących dostawach zbóż konkurencyjnych, w tym kukurydzy i jęczmienia.
W nadchodzącym sezonie przewidywany jest wzrost zapasów, ale najprawdopodobniej nastąpi to głównie w Chinach i Indiach. Po podwyższonych obrotach eksportowych z obecnego sezonu, prognozowany przyszły spadek dostaw do Chin i Pakistanu przyczynia się do niższego wolumenu handlu światowego.
Soja
W związku z większymi zbiorami w USA i Brazylii, światowa produkcja soi w sezonie 2020/21 rośnie o 6% w stosunku do ubiegłego sezonu, do 360 mln t. Jest to tylko nieznacznie poniżej szczytu 2018/19.
Biorąc pod uwagę popyt na paszę, który leży u podstaw wzrostu wykorzystania soi, szczególnie w Azji, a także niewielki wzrost spożycia oleju sojowego w sektorach spożywczym i przemysłowym, konsumpcja może wzrosnąć o 4% r/r. Tym samym osiągając najwyższy w historii poziom 365 mln t.
Odzwierciedlając większe niż oczekiwano do tej pory wysyłki soi do Chin, perspektywy handlu wzrosły o 1 mln t, do 169 mln. Jest to nieco poniżej rekordu z poprzedniego sezonu.
Za to na nowy sezon IGC przewiduje, że dzięki wzrostowi u kluczowych producentów, na czele z USA, światowe zbiory w latach 2021/22 wzrosną o 5% r/r, osiągając nowy rekord.
oprac. Juliusz Urban. Fot. Sierszeńska