StoryEditor

Ceny rzepaku: na rynku przejaśnienie

USDA w swoim lipcowym raporcie zwraca uwagę na poprawę bilansów oleistych w sezonie 2024/25, co od razu powoduje drastyczne spadki rzepakowych notowań na giełdzie, która jednak pamiętna realnych niedoborów już po paru dniach z efektem równym przebłyskom słońca w pochmurny dzień wraca do wyższych cen.
19.07.2024., 07:48h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Jaka będzie produkcja oleistych na świecie w sezonie 2024/25?
  • Ile wyniosą zbiory rzepaku na świecie i w UE?
  • O ile zmieniają się szacunki zbiorów w kolejnych raportach USDA?
  • Jak dużo canoli wyeksportuje Kanada?
  • Jak na te informacje zareagował rynek?
  • Jakie sa ceny rzepaku na Matifie?
  • Po ile rzepak skupują handlowcy, a po ile przetwórcy?

– Ciemność widzę, widzę ciemność – te słowa ponoć zmarły niedawno Jerzy Stuhr, grając jedną z głównych ról w filmie Seksmisja wymyślił na poczekaniu. My jednak przyglądając się prognozom ekspertów USDA dotyczących produkcji oleistych na świecie mamy wrażenie, że długo zastanawiali się, czy przyznać się do zbyt mocnych poprzednich cięć i zwrócić do bilansu kilkaset tysięcy ton, żeby nie wyglądało to aż tak źle. Zadania amerykańskim ekspertom nie ułatwiały rozbieżne prognozy.

Kanada w roli głównej

Prognoza światowej produkcji nasion oleistych została podniesiona w tym miesiącu o ok. 300 tys. ton do 686,1 mln t w dużej mierze ze względu na lepsze perspektywach dla rzepaku w Kanadzie, a także wyższych zbiorów nasion bawełny i orzeszków ziemnych w USA. Zredukowane rosyjskie zbiory słonecznika i amerykańskiej soi zahamowały większy wzrost światowej produkcji.

image
Rys. 1. Zmiany produkcji oleistych na świecie USDA
FOTO: Urban

Handel nasionami oleistymi zwiększył się o 500 tys. t, co jest związane ze zwiększonym o 400 tys. t eksportem kanadyjskiej canoli. Te większe ilości w całości jednak pochłania rosnący o pół miliona ton import do Chin. W stosunku do czerwcowego raportu prognozowany jest niewielki wzrost zapasów końcowych nasion oleistych, przy większym zużyciu nasion rzepaku, orzeszków ziemnych i słonecznika, co kompensuje delikatnie niższe zapasy soi. W porównaniu jednak do poprzedniego sezonu, to właśnie soi na koniec sezonu przybędzie 16,6 mln t i to głównie za jej sprawą stoki końcowe oleistych mają wynieść 144,3 mln t.

Pozostało 77% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. lipiec 2024 10:03