Chiński import pszenicy i kukurydzy, będzie prawdopodobnie jeszcze większy w sezonie 2020/21, niż wcześniej oczekiwano. Przynajmniej tak zakłada amerykański Departament Rolnictwa (USDA). Według raportu opublikowanego we wtorek, 9 lutego, w sezonie 2020/21 Państwo Środka zaimportuje łącznie 10 mln ton pszenicy. Oznacza to, że rekordowy poziom zeszłorocznych zakupów, który był najwyższy w ciągu ostatnich 25 lat, zostałby przekroczony o 3,6 mln ton, czyli o dobre 67%.
W styczniu eksperci z Waszyngtonu spodziewali się, że zapotrzebowanie Chin na import pszenicy wyniesie 9 mln ton. Ministerstwo uzasadniło ponowny wzrost prognozy dużym zapotrzebowaniem na pasze w kraju.
W pierwszej połowie bieżącego sezonu handlowego Francja była najważniejszym zagranicznym dostawcą pszenicy do Chin ze średnią ceną 270 USD / t (225 EUR / t); Dla porównania, chińska pszenica i kukurydza były średnio odpowiednio o około 44% i 60% droższe. Jeśli chodzi o import kukurydzy do Chin, eksperci rynkowi z USDA prognozują dostawy na poziomie 24 mln ton w sezonie 2020/21. Wcześniej spodziewano się „tylko” 17,5 mln ton. Wolumen z poprzedniego roku oszacowano na 7,6 mln ton.
Chiny liderem w imporcie kukurydzy?
Silny wzrost prognozowanego importu kukurydzy do Chin o 6,5 mln t uzasadniany jest m.in. dużymi dostawami kukurydzy z Ukrainy w grudniu 2020 roku. Ponadto amerykańscy eksporterzy podpisali w zeszłym miesiącu umowy z chińskimi klientami na dostawy znacznych ilości kukurydzy w terminie do sierpnia 2021 roku. Gdyby amerykańscy analitycy mieli rację, Chiny stałyby się największym na świecie importerem kukurydzy.
Poprzedni numer jeden w rankingu importerów kukurydzy - Unia Europejska - spadnie wówczas na czwarte miejsce zgodnie z aktualną prognozą USDA na rok 2020/21 z przewidywanym wolumenem importu na poziomie 15,5 mln ton. Eksperci rynkowi z siedzibą w Waszyngtonie oszacowali wcześniej import na 18 mln ton. Korektę uzasadniają powolnymi zakupami w ostatnich tygodniach. Ponadto prognozę spożycia kukurydzy w UE-28 obniżono o 2,5 mln ton do 77 mln ton. W sezonie 2019/20 było to 81 mln ton.
USDA podniosło swoje oczekiwania dotyczące eksportu kukurydzy z USA o 1 mln ton do 65 mln ton. Eksperci podwyższyli również prognozy dotyczące eksportu kukurydzy z Brazylii i Argentyny, odpowiednio o 0,5 mln ton do 40,5 mln ton i 32 mln ton.
Źródło: AgE