StoryEditor

Raport USDA: mniejszy optymizm amerykańskich ekspertów

Eksperci USDA korygują swój wcześniejszy optymizm w stosunku do zbiorów pszenicy, ale dostrzegają konsekwencje Covid-19 dla spadku konsumpcji i światowego handlu. W kukurydzy dostrzegają spadek powierzchni w USA, co powoduje spadki globalnych zbiorów i zapasów. W soi zmniejszenie wcześniejszych szacunków zbiorów, przy wzroście konsumpcji powoduje mniejsze niż przed rokiem zapasy.
14.07.2020., 10:07h

PSZENICA

Prognozy globalne dla pszenicy zdaniem ekspertów USDA na sezon 2020/21 w tym miesiącu dają obraz mniejszej niż dotychczas oczekiwano produkcji, spadku konsumpcji, niższego eksportu oraz spadających zapasów.

W światowej produkcji USDA stopniowo koryguje wcześniejsze nazbyt optymistyczne prognozy. Tym razem korekta wynosi 4,4 mln ton do poziomu 769,3 mln ton. Jest to jednak ciągle 4,5 mln ton więcej niż w ubiegłym rekordowym sezonie. Największe obniżki prognoz dotyczą UE, USA, Maroko i Rosji.

Produkcja w UE została obniżona o 1,5 miliona ton do 139,5 miliona, głównie z powodu redukcji dla Francji i Hiszpanii. Jeśli ten scenariusz się zrealizuje, to byłaby najmniejsza produkcja pszenicy w UE od 2012/13.

W Stanach Zjednoczonych ma być zebrane już nie 51 mln ton, jak to było szacowane miesiąc temu, a jedynie 49,6 mln t. Plony w Maroko są obniżone o 0,8 mln ton do 2,7 miliona, będzie to najmniejsza produkcja od 2007 roku. Rosja ma zebrać mniej o 0,5 mln ton do 76,5 milionów, ponieważ niższa jest produkcja pszenicy ozimej, która częściowo skompensowana zwiększoną produkcją pszenicy jarej.

 

Prognozowany globalny handel w sezonie 2020/21...

Pozostało 76% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. listopad 2024 12:38