StoryEditor

USDA: Pszenicy zbierzemy jeszcze trochę więcej, ale pozostałe zboża na minusie. Z zapasami odwrotnie!

Szacunki dotyczące światowych zbiorów pszenicy rosną, ale zapasy stale się kurczą. Zupełnie inaczej jest jednak w pozostałych zbożach.
12.02.2024., 09:50h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Jakie są najnowsze szacunki zbiorów pszenicy przez USDA?
  • W jakim kraju zbiory rosną, a gdzie spadają?
  • Jak wyglądać będzie eksport pszenicy w sezonie 2023/24?
  • O ile rośnie światowe zużycie pszenicy?
  • A co z zapasami pszenicy na koniec bieżącego sezonu?
  • Jakie zmiany notujemy w bilansie pozostałych zbóż?
  • Gdzie są największe redukcje zbiorów kukurydzy?
  • Czy zmienia się coś w eksporcie kukurydzy?
  • Czy zapasy kukurydzy rosną , czy się kurczą?
  • Jak wyglądają zbiory pozostałych zbóż w relacji do poprzednich sezonów?

Prognozy dotyczące pozostałych zbóż w tym miesiącu przewidują zmniejszoną produkcję, praktycznie niezmienione spożycie i niższe zapasy końcowe w porównaniu z zeszłym miesiącem.

Pszenica na lekkim plusie

USDA w swoim najnowszym lutowym raporcie nieznacznie jeszcze podniosło zbiory pszenicy w tym sezonie, podając za przyczynę wyższą niż się dotychczas spodziewano produkcję w Iraku i Argentynie. W związku z tym światowe zbiory pszenicy wzrastając o 0,8 mln t i wynosząc 785,74 mln t będą już tylko o 3,4 mln t mniejsze niż w poprzednim sezonie. Poza Argentyną, której zbiory według aktualnego raportu wzrosły o 0,5 mln t, do 15,5 mln t, u pozostałych największych producentów zbiory w zasadzie się nie zmieniły. Tylko UE notuje redukcję prognoz o 0,3 mln t, do 134 mln t.

Rośnie natomiast o 1,1 mln t, do 797,5 mln t globalna konsumpcja, głównie w wyniku większego wykorzystania w Indiach, gdzie rząd, aby zaradzić inflacji w dalszym ciągu sprzedaje rezerwy.

By zaspokoić rosnące potrzeby, światowy handel ulega podwyższeniu o 1,2 mln t, do 210,7 mln t, przy wyższym eksporcie Ukrainy (15 mln t), Argentyny (10,5 mln t) i Australii (19,5 mln t).

Prognozowane zapasy na koniec roku 2023/24 zostają obniżone o 0,7 mln t do 259,4 mln t, najniższego poziomu od sezonu 2015/2016.

Pozostało 62% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
12. styczeń 2025 04:10