Pionier mleka wielbłądziego Good Earth Dairy z Australii Zachodniej chce zainwestować w nowe zakłady produkcyjne i rozszerzyć międzynarodową działalność. Założona w 2016 roku firma pozyskuje obecnie mleko od ok. 160 zwierząt z największej na świecie populacji dzikich wielbłądów w australijskim outbacku, która rozwinęła się po sprowadzeniu pierwszych zwierząt 180 lat temu.
Według firmy nowy zakład, którego budowa pochłonie 12,1 mln euro, ma zostać uruchomiony do 2026 roku, co zwiększy roczną zdolność produkcyjną Good Earth Dairy do 21,9 mln litrów. Umożliwi to również firmie rozpoczęcie eksportu na rynki międzynarodowe i wejście na rynek mleka wielbłądziego w proszku, a także preparatów dla niemowląt.
– Australia ma potencjał, aby stać się światowym liderem w produkcji mleka wielbłądziego. Mamy zwierzęta, technologię, klimat i wsparcie rządu, aby osiągnąć kolejny poziom ekspansji i eksportu na arenie międzynarodowej – powiedział założyciel i dyrektor generalny Good Earth Dairy Marcel Steingiesser.
Ile kosztuje mleko wielbłądzie?
Coraz więcej konsumentów szuka alternatyw dla mleka krowiego, a mleko wielbłądzie może być jedną z nich. Zawiera jedynie niewielkie ilości alergenów i nasyconych kwasów tłuszczowych, ma wysoką wartość odżywczą i jest łatwo przyswajalny przez niemowlęta i osoby dorosłe. Istnieją również obiecujące badania dotyczące pozytywnego wpływu mleka wielbłądziego na dzieci z autyzmem i cukrzycą typu 1.
Mleko pozyskiwane od tych zwierząt, które uznawane jest za superfoods, ma swoją cenę – w Australii za litr płaci się 7,8–12,1 euro.
Oprac. na podstawie AgE
Fot. Shutterstock