Niestety, ale już zdążyliśmy się przyzwyczaić do nieustającej praktycznie od początku czerwca bieżącego roku, spadkowej tendencji notowań na internetowej platformy handlowej koncernu mleczarskiego Fonterra (Global Dairy Trade). Od tego czasu ujemne wartości indeksu na kontrakty terminowe produktów mleczarskich sięgały nawet 5%. Ten niekorzystny trend został przerwany na początku grudnia (wzrost indeksu o 2,2%) oraz podczas ostatniego notowania z 18 grudnia br., kiedy to produkty oferowano w cenie wyższej o 1,7%.
Największy wzrost dotyczył masła (o 4,9% do 3928 USD/t) oraz bezwodnego tłuszczu mlecznego (o 4% do 4936 USD/t) oraz odtłuszczonego mleka w proszku (o 3,4% do 2042 USD/t). W górę poszybowały tez takie produkty jak ser cheddar (o 2,2% do 3263 USD/t), laktoza(o 1,6% do 2674 USD/t) oraz pełne mleko w proszku (o 0,3% do 2674 USD/t). Obniżka dotyczyła wyłącznie kazeiny podpuszczkowej tj. o 2,1% do 5056 USD/t).
Tymczasem – wraz z dotychczasowym spadkowym trendem na rynkach światowych – notowane są także (w większości przypadków) niższe stawki za podstawowe produkty mleczarskie w Polsce. W pierwszym tygodniu grudnia br. za masło w blokach płacono przeciętnie 19,25 zł/kg, a za masło konfekcjonowane – 21,79 zł/kg, tj. odpowiednio o 3% i 1% mniej niż przed miesiącem.
Z kolei za odtłuszczone mleko w proszku (OMP) polskie zakłady mleczarskie uzyskiwały średnio 6,58 zł/kg, zaś ceny pełnego mleka w proszku wynosiły (PMP) 11,54 zł/kg. To odpowiednio o 3% więcej i 1% mniej niż miesiąc wcześniej (wg MRiRW).
mj/GDT/KOWR
Fot Fonterra, rys. Jajor
StoryEditor
Ceny mleka: na giełdzie umiarkowany optymizm
Dobra wiadomość dla hodowców bydła. Indeks cen na produkty mleczarskie kolejny raz jest na plusie.