StoryEditor

Ceny mleka w UE na rekordowym poziomie. Jakie prognozy na 2025 r.?

Rekordowe ceny skupu mleka cieszą hodowców, zwłaszcza, że prognozy też są dobre. Niepokoją wciąż wysokie koszty produkcji oraz sytuacji geopolityczna. Wojny celne mogłyby zagrozić Polsce i innym unijnym eksporterom artykułów mleczarskich.

wk
20.02.2025., 16:00h

Podczas styczniowego posiedzenie grupy roboczej "Mleko i produkty mleczne" Copa-Cogeca przekazano informację, że średnie ceny mleka w Unii Europejskiej rosną osiągając rekordowe poziomy. W listopadzie średnia cena surowca wynosiła 53,4 EUR/100 kg. Szacunki na grudzień 2024 wskazują na dalszy wzrost do 53,8 EUR/100 kg. Ceny w listopadzie w większości państw członkowskich były wyższe niż rok wcześniej, przy czym największy wzrost odnotowano w Irlandii (+46%), Szwecji (+35%), na Litwie (+35%), Belgii (+32%). Ceny spadły jedynie w Finlandii i Hiszpanii.

Jaka sytuacja w Polsce?

W Polsce skup mleka od stycznia do listopada 2024 roku był o 3,8% większy niż w 2023 r. Cena mleka rośnie od lipca 2024, a w listopadzie wynosiła 55,56 EUR i była o 7,5% wyższa niż w październiku oraz o 16,4% wyższa niż w listopadzie 2023.

- W grudniu cena jeszcze bardziej wzrosła ponieważ spółdzielnie mleczarskie wypłacają w tym czasie dywidendy, a rok 2024 zakończył się dobrze – poinformowała uczestniczka posiedzenia Dorota Grabarczyk z Polskiej Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, wiceprzewodnicząca grupy roboczej "Mleko i produkty mleczne" Copa-Cogeca.

Podczas dyskusji zwrócono uwagę, że ceny mleka i marże są dobre we wszystkich państwach członkowskich UE, ale jednocześnie koszty produkcji są nadal wysokie. Uczestnicy wyrazili duże obawy związane z potencjalnymi cłami nałożonymi przez USA. Sytuacja geopolityczna może wpłynąć na spadek eksportu na rynki trzecie. Duże obawy związane są z chorobą niebieskiego języka.

Perspektywy średnioterminowe w UE i na świecie

Komisja Europejska opublikowała najnowszą prognozę dotyczącą rynku mleka. Przewiduje ona, że do 2035 roku pogłowie krów w UE utrzyma trend spadkowy, około 1% rocznie. Spadek pogłowia będzie rekompensowany wzrostem wydajności jednostkowej o 0,9%. W okresie od 2024 do 2035 roku produkcja mleka będzie ograniczana o 0,2% rocznie. Polska będzie napędzać wzrost produkcji mleka w Unii Europejskiej.

Produkcja w Unii Europejskiej będzie spadać, w Nowej Zelandii będzie stabilna, w Stanach Zjednoczonych produkcja będzie rosła, ale delikatnie. Największy wzrost produkcji mleka będzie odnotowany w Indiach i Pakistanie. Chiny będą zwiększały produkcję mleka po to, żeby osiągnąć samowystarczalność. Do 2035 roku ceny mleka powinny być stabilne i utrzymywać się w granicach 48 EUR. Podobnie ma być z cenami produktów mleczarskich. 

Dobrostan zwierząt podczas transportu

W Parlamencie Europejskim trwają obecnie prace nad zmianami w dyrektywie dotyczącej transportu zwierząt. Jeśli tempo prac zostanie utrzymane to w marcu zostanie przedstawione sprawozdanie. W kwietniu i maju rozpatrywane będą poprawki, a w grudniu będzie głosowanie plenarne.

Większość państw członkowskich wyraziło sprzeciw w wielu kwestiach zaproponowanych przez Komisję Europejską. Obawy Copa-Cogeca związane z rozporządzeniem dotyczą m.in.:

•       minimalnej przestrzeni,

•       konieczności obecności lekarza weterynarii podczas ładunku i rozładunku zwierząt

•       temperatury podczas transportu

•       minimalnego wieku oraz wagi zwierzęcia dopuszczonego do transportu

•       kwestii dotyczących transportu zwierząt ciężarnych

•       czasu transportu.

Podczas spotkania podkreślono, że przepisy te są bardzo ważne dla producentów mleka, ponieważ mogą zakłócić w zarządzaniu stadem oraz w wymianie handlowej.

Zakończenie prac nad rozporządzeniem prawdopodobnie nastąpi podczas Prezydencji Danii po czerwcu 2025 roku.

wkwk
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. luty 2025 17:01