Chiny od lat odgrywają kluczową rolę w globalnym handlu mlekiem. Choć w ostatnich latach ich zakupy mleka w proszku spadły, grudniowe dane pokazały nagły wzrost importu. Informuje o tym portal Dairy Herd. Czy to sygnał zmiany trendu?
Mleko w proszku znów na topie?
Jak wynika z danych Narodowego Bira Statystycznego Chin, w grudniu 2024 roku kraj sprowadził ponad 43 tys. ton pełnego mleka w proszku (inaczej PMP). To ponad dwa razy więcej niż w analogicznym okresie 2023 roku. Mimo tego całkowity roczny import pełnego mleka w proszku wyniósł około 408 tys. ton, co o 5% mniej w porównaniu do poprzedniego roku i stanowi zaledwie połowę wartości z rekordowego 2021 roku.
Sprawdź, czy Brazylia zaleje świat mlekiem? Kraj Mercosur inwestuje miliony w mleczarstwo
Podobne wahania dotyczą odtłuszczonego mleka w proszku (OMP). Choć grudniowy import wzrósł w porównaniu do wcześniejszych miesięcy, roczne zakupy spadły o 34% względem 2023 roku. Zdaniem analityków taka sytuacja jest efektem zmieniających się nawyków konsumpcyjnych w Chinach oraz spowolnienia gospodarczego.
Jak wygląda rynek mleka w Chinach?
Gospodarka Chin wzrosła o 5% w 2024 roku, co było lepszym wynikiem od oczekiwań ekspertów, jednak nie rozwiązało to wszystkich problemów. Kryzys na rynku nieruchomości oraz malejąca populacja sprawiają, że popyt na mleko i jego przetwory nie rośnie tak dynamicznie, jak w poprzednich latach. Jak oceniła Betty Berning, analityczka Daily Dairy Report, chiński rynek mleczarski, który jest kluczowy i pożądany dla wielu eksporterów, przechodzi transformację.
- Chiński biznes mleczarski, który jest niezbędny dla krajów eksportujących mleko, stanowi znaczną część globalnego „tortu importowego”. Wydaje się jednak prawdopodobne, że część „tortu” Chin może się zmniejszyć lub asortyment produktów może się zmienić, ponieważ kraj dostosowuje się do starszej populacji i problemów gospodarczych – powiedziała Betty Berning.
Przetwórstwo mleka w Chinach zwalnia
Warto zwrócić uwagę, że krajowa produkcja mleka w Chinach, po kilku latach wzrostu, zaczęła wyhamowywać. Przetwórcy mają mniej surowca do produkcji mleka w proszku, co może tłumaczyć większy grudniowy import. Według oceny Berning popyt na mleko w proszku w Chinach przez większość roku nie był wysoki, ale grudniowe zakupy i wzrost cen na aukcjach Global Dairy Trade (GDT) mogą sugerować powrót większego zapotrzebowania.
Co dalej z rynkiem mleka w proszku?
Na razie trudno przewidzieć, czy wzrost dostaw mleka w proszku zza granicy w ostatnim miesiącu ubiegłego roku oznaczają nowy trend. Eksperci wskazują, że 2025 rok będzie kluczowy dla oceny sytuacji, zwłaszcza w kontekście napięć handlowych między USA i Chinami. Jeśli popyt w Chinach faktycznie wzrośnie, może to wpłynąć na światowe ceny mleka i stabilność rynków eksportowych.
W najbliższych miesiącach warto obserwować, czy Chiny ponownie staną się liderem importu mleka w proszku, czy też pozostaną przy rosnącym zainteresowaniu innymi produktami mlecznymi.
Na podst. Dairy Herd