StoryEditor

Gospodarstwa mleczne toną w długach - WRR ma propozycje wsparcia sektora

  Wielkopolska Rada Rolnicza zaapelowała do ministra rolnictwa Roberta Telusa o podjęcie pilnych działań na rynku mleka ze względu na pogarszającą się sytuację w gospodarstwach mleczarskich. Jakie rozwiązania proponuje Izba?
30.10.2023., 08:10h

Jak wynika z najnowszego podsumowania Głównego Urzędu Statystycznego we wrześniu rolnicy za litr mleka średnio w Polsce otrzymywali w skupach średnio 1,88 zł/l. Cena po raz pierwszy od 10 miesięcy nie spadła drastycznie. Z kolei na rynku mleka pojawił się widoczny trend, który zwiastuje poprawę, bowiem podstawowe produkty mleczarskie na światowych giełdach idą w górę. Niestety nie oznacza to, że kryzys mamy za sobą. Gospodarstwa nadal borykają się z wysokimi kosztami produkcji, podobnie jak mleczarnie.

- Po utrzymującym się trendzie wzrostowym w 2022 roku, od stycznia 2023 roku następuje korekta ceny mleka. Notowane regularnie obniżki cen surowca przez podmioty skupujące oraz rosnące koszty produkcji, na które składają się komponenty takie jak: cena oleju napędowego, pasz, opieki weterynaryjnej, nawozów, energii elektrycznej i gazu powodują, że wielu producentów podejmuje decyzję o wycofaniu się z produkcji mleka w gospodarstwie. W tym miejscu należy zauważyć, że drastyczny wzrost cen gazu, energii elektrycznej, a także znaczący spadek cen zbytu artykułów mleczarskich zmniejszył rentowność podmiotów przetwarzających mleko i konsekwencją tych zdarzeń były obniżki cen w skupie wprowadzone przez mleczarnie – podkreśla Wielkopolska Rada Rolnicza.

Według Izby w najgorszej sytuacji są rolnicy, którzy podjęli kroki inwestycyjne oparte na kredytach, a wysoka inflacja w połączeniu z wysokimi stopami procentowymi, skutkuje problemem w płynności finansowej i z terminowym spłacaniem rat kredytowych.

Apel do ministra Telusa

- W związku z prognozowaną w dalszej perspektywie czasowej spadkową fazą cyklu zarówno światowego, jak i krajowego rynku mleka pilnie powinny zostać podjęte działania w celu stabilizacji rynku mleka w Polsce oraz utrzymania potencjału produkcyjnego gospodarstw rolnych. W związku z powyższym Wielkopolska Rada Rolnicza zwraca się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęcie następujących działań:

  • przyznanie producentom mleka wsparcia finansowego do litra wyprodukowanego mleka,
  • umożliwienie przekwalifikowania kredytów preferencyjnych przy oprocentowaniu 2%, inwestycyjnych i obrotowych na długoterminowe
  • utrzymanie embarga na produkty mleczne pochodzące z Ukrainy,
  • zintensyfikowanie działań promujących polską branżę mleczarską na arenie międzynarodowej.

Według Wielkopolskiej Rady Rolniczej proponowane rozwiązania mają poprawić sytuację w gospodarstwach rolnych i ustabilizują produkcję.

Embargo na ukraińskie produkty mleczarskie?

Trzeci z punktów wymienionych przez WRR był wielokrotnie krytykowany przez branżę mleczarską. Z pewnością nie przyczyni się do poprawy, ale pogorszenia sytuacji, gdyż możemy stracić jednego z większych partnerów handlowych. W sytuacji wprowadzenia embarga na produkty mleczarskie z Ukrainy, ten kraj może wprowadzić takie same przepisy, które zahamują eksport polskich produktów.

Pod względem wartości polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych Ukraina jest na czternastym miejscu wśród krajów ogółem i drugim po Wielkiej Brytanii partnerem handlowym Polski w segmencie żywności wśród krajów pozaunijnych.

Eksport do Ukrainy cały czas rośnie, bowiem z danych KOWR z okresu od stycznia do lipca br. wynika, że Ukraina pozostała znaczącym partnerem Polski w eksporcie produktów spożywczych. Polska wyeksportowała towary o wartości 616 mln euro, co wskazuje na wzrost o 15%, a drugim na liście hitem eksportowym były sery i twarogi, o wartości 50 mln euro, w wolumenie 10 tys. ton. 

Oprac. dkol na podst. WIR/KOWR

Fot. Kolasińska

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 18:49