GUS niedawno podał ceny mleka, które rolnicy otrzymywali w skupie w październiku 2024 r. Średnia cena w Polsce wzrosła do 2,20 zł/l (wzrost o 12 gr/l w porównaniu do cen wrześniowych). Podwyżki odnotowano we wszystkich województwach. Podwyżki sięgnęły 15 gr/l. To kolejny miesiąc wzrostów cen. Najwięcej za mleko w Polsce otrzymywali rolnicy w woj. podlaskim 2,31 zł/l, a najmniej rolnicy w woj. małopolskim 2,03 zł/l mleka.
Jakie premie grudniowe za mleko?
Koniec roku to tradycyjnie czas, kiedy wiele mleczarń dzieli się z dostawcami mleka swoim zyskiem, nie przez przypadek w grudniu średna cena bije rekordy. Premie grudniowe, inaczej świąteczne w mleczarniach w Polsce są zróżnicowane. Jak wynika z relacji rolników w SM Mlekovita dodatkowa premia wynosi 0,5 zł/l, w Mlekpolu z kolei 0,55 zł/l mleka, w OSM w Kole z kolei premia za grudzień wyniosła 0,39 zł/l. Jak podają rolnicy w mleczarni Polser w Siemiatyczach premia za mleko w grudniu wynosi 0,50 zł/l, w OSM w Krasnymstawie premię ustalono w wysokości 60 gr/l, natomiast w Polmleku 0,4 zł/l. Dostawcy OSM Piątnica premię dostali wcześniej – w listopadzie w wysokości 0,3 zł/l.
Cena w górę
W SM w Gostyniu – nie przyzno premii, ale podniesiono cenę o 0,2 zł/l. Tak samo zrobiła Strzelecka Spółdzielnia Producentów Mleka – podniosła w grudniu cenę o 0,2 zł/ l i utrzyma ją w styczniu, a decyzja co do ewentualnej premii zapadnie w połowie miesiąca. W OSM Giżycko w grudniu podwyższono stawkę za białko i tłuszcz.
Każde kilka groszy do litra cieszy
Jakakolwiek by nie była wysokość premii – każde dodatkowe kilka groszy do litra cieszy i czyni produkcję mleka bardziej opłacalną. Pierwsza połowa 2024 roku, była trudna. Potem cena wzrosła, a koszty spadły, więc i opłacalność produkcji się poprawiła. Aktualna średnia cena – 2,20 zł/l (październik 2024 wg GUS) w większości gospodarstw gwarantuje już stabilny zysk – przy kosztach rzędu 1,6–1,8 zł/l jest to 0,4–0,6 zł „na górkę”.