StoryEditor

Jakie są korzyści z zakupu robota udojowego? Sprzedaż rośnie!

Firma Sac-Centrum zajmuje się robotyzacją rolnictwa na co dzień, gdyż od lata dostarcza automatycznych systemów w gospodarstwach mlecznych. Marek Wojciechowski z firmy Sac-Centrum wymienia zalety robotów udojowych oraz z jakich pobudek wynika taka inwestycja w gospodarstwie.

28.10.2024., 10:23h

Podczas konferencji dot. programu Rolnictwo 4.0 pt. Transformacja cyfrowa rolnictwa w Polsce Marek Wojciechowski z firmy Sac-Centrum, która odbyła się w PODR w Szepietowie opowiedział o tym, w jakim kierunku zmierza cyfryzacja gospodarstw mlecznych w Polsce i o tym co coraz częściej znajdziemy w nowoczesnej oborze.

- Podstawową różnicą między automatem, a robotem jest taka, że robot pracuje autonomicznie, sam podejmuje decyzję. Czyli na przykład robot, który zadaje paszę, sam podejmuje decyzję, ile tej paszy wysypać na podstawie ilości pobranej paszy. Sam podejmuje decyzję, którą ćwiartkę wymienia najpierw podłączyć, na przykład najpierw będzie podłączał tą, która najdłużej się doi, tą, którą najtrudniej się podłącza, z tej, której najwolniej leci mleko. Mamy sztuczną inteligencję i autonomię pewnych urządzeń już na co dzień – mówił Marek Wojciechowski z firmy Sac-Centrum. Dodaje, że robot udojowy to nie jest już na wsi nowość i są różne argumenty przemawiające na jego korzyść. Obecnie według niego jest pik sprzedażowy, gdzie rocznie do gospodarstw trafi w tym roku nawet 300-500 takich urządzeń.

Sprzedaż robotów udojowych rośnie

- Sprzedaż rośnie lawinowo ze względu na cenę pracy, dostępność pracowników oraz poprawa warunków gospodarowania rolników, chęć poprawy komfortu pracy, czy wzrost wydajności mleka – dodał Wojciechowski. Zaznaczył, że rolnik nie będzie dzięki temu spędzał mniej czasu w pracy, ale będzie to inna praca, bo przed komputerem analizując wyniki zastanawiając się jak poprawić jakiś czynniki.

Rolnicy jednak zdają sobie sprawę, że to spory wydatek, jednak warto przemyśleć koszty eksploatacyjne w porównaniu do hali udojowej.

- Przypuszczam, że z robota są niższe niż z hali udojowej, bo jeśli się chce zrobić wszystkie przeglądy zgodnie z instrukcją, to będzie nas to więcej kosztować, w robocie jest jeden aparat, a w hali razy x, a wszystkie te elementy wymagają wymiany – mówił Wojciechowski.

Zobacz cały wywiad z przedstawicielem firmy Sac-Centrum

Projekt "Transformacja cyfrowa rolnictwa w Polsce" jest realizowany przy wsparciu Unii Europejskiej w ramach Instrumentu Wsparcia Technicznego i we współpracy z Dyrekcją Generalną ds. Wsparcia Reform Strukturalnych Komisji Europejskiej (DG REFORM)

image
Czy rolnictwo 4.0 musi być drogie? Niekoniecznie
FOTO: Rolnictwo 4.0
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. styczeń 2025 03:44