Unia Europejska w maju br. odnotowała nieznaczny, 1% spadek stawek do 32,86 euro/kg. W tym czasie mleko najbardziej podrożało w Czechach – o 1,8%, do 30,42 euro/100 kg; w Niemczech – o 1,0%, do 33,83 euro/100 kg; i w Polsce – o 0,9%, do 30,95 euro/100 kg.
Polska nie zostaje w tyle
O aktualnej sytuacji na polskim rynku mleczarskim rozmawiali prezesi zarządów, przewodniczący rad nadzorczych spółdzielni mleczarskich i przedstawiciele MRiRW, w tym Krzysztof Jurgiel. Sympozjum odbyło się w warszawskiej siedzibie KZSM.
Jak stwierdził szef resortu rolnictwa, w Polsce utrzymuje się wysoka dynamika skupu mleka, a w stosunku do pierwszego półrocza roku ubiegłego wzrost wynosi ok. 3,5 proc.
Sam skup mleka odnotowuje wzrosty - według resortu czerwcowa cena wyniosła 131,53 zł/100 kg. To oznacza wzrost o 1,1 proc. w stosunku do maja tego roku i o 29,3 proc. w stosunku do czerwca 2016 r. Produkcja mleka wzrosła natomiast o 5,6% w porównaniu do pierwszych sześciu miesięcy ubiegłego roku.
Tak jak na światowych rynkach, tak i w Polsce obserwujemy najbardziej dynamiczne wzrosty stawek przetworów mlecznych, a w szczególności masła i serów.
Jeśli chodzi o produkcję przetworów, widzimy 5,7% wzrost w ilości produkowanego sera i spadek o 2,4% masła w stosunku do pierwszego półrocza 2016 roku.
– Pozytywne tendencje występują w handlu zagranicznym. W pierwszej połowie tego roku wzrost wartości eksportu wynosi prawie 40% w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego. Saldo natomiast wzrosło 75%. – mówił na spotkaniu minister Jurgiel.
Pomoc z UE
Pomoc w formie refundacji części kosztów zakupu zwierząt hodowlanych ma być wsparciem dla producentów mleka, świń i owiec. Na to wsparcie ma zostać przekazane fundusze z tzw. Pakietu Hogana, który obejmuje 98,7 mln zł.
Rekompensata strat dla rolników z terenów ASF jest w toku, wydawane są pierwsze decyzje.
– Do 31 lipca br. trwa nabór na mechanizmy dodatkowe dotyczące zakupu jałówek mlecznych, zakupu jagniąt i owiec oraz pomocy z tytułu niższej sprzedaży mleka w okresie luty - kwiecień 2017 r. – przypomniał szef resortu.
Ministerstwo chce wydać 242,9 mln zł na realizację połączonych programów szkolnych “Mleko w szkole” i “Owoce w szkole”, jednak padają głosy z branży mleczarskiej, że taki fundusz nie jest wystarczający. Minister deklaruje, że będzie zabiegał o zwiększenie dotacji – pozostaje więc czekać na rezultaty tych starań.
Tak jak w każdej gałęzi rolnictwa, możemy cieszyć się z dotychczasowych wzrostów cen. Optymizm rządzących nie powinien jednak zostać wyznacznikiem kierunku zmian cenowych, bo jak sami wiemy, w hodowli bydła mlecznego niczego nie można być pewnym. al
fot. Jajor
Dokładna analiza rynku mleka i cen dostępna jest w najnowszym, sierpniowym wydaniu dodatku specjalnego “top bydło”.