Wyzwania dla mleczarzy – unijne regulacje i spadający popyt w Chinach
Według Łukasza Wyrzykowskiego, dyrektora zarządzającego IFCN, polski sektor mleczny zmaga się z rosnącymi kosztami produkcji, na które składają się ceny ziemi, pracy oraz pasz. Ekspert wskazuje, że dynamiczne zmiany na rynkach międzynarodowych, takie jak spadek popytu na mleko w Chinach, mogą wymusić na rolnikach poszukiwanie nowych rynków zbytu. Dodatkowym wyzwaniem będzie dostosowanie się do przyszłych wymogów Unii Europejskiej dotyczących emisji gazów cieplarnianych i dobrostanu zwierząt.
Firmy coraz częściej wymagają raportowania emisji gazów cieplarnianych
- Już teraz wielkie firmy, takie jak Nestle czy Hochland, domagają się danych o emisjach pochodzących z pasz czy ogólnie produkcji. Zmiany te są zapowiedziane, ale to oznacza, że rolnicy muszą już teraz przygotowywać się na wdrażanie certyfikatów, raportowanie emisji i inwestowanie w wartość dodaną swoich produktów – podkreślił Łukasz Wyrzykowski.
Przyszłe regulacje dotkną całego sektora i wymagać będą współpracy wszystkich podmiotów – od mleczarni i rolników przez firmy paszowe, technologiczne, po rząd. Kluczowe będzie wsparcie w postaci inwestycji i edukacji, by dostosowanie się do nowych norm nie było zbyt obciążające dla producentów mleka.
Chcesz dowiedzieć się więcej o zagrożeniach i szansach dla polskiego mleczarstwa? Obejrzyj cały wywiad z Łukaszem Wyrzykowskim!