StoryEditor

Niemcy: Ceny mleka nadal rosną, ale czy pokrywają koszty produkcji?

W Niemczech utrzymuje się trend wzrostowy cen mleka, ale niektóre mleczarnie płacą swoim dostawcom bardzo mało – poniżej progu opłacalności. Jakie stawki za mleko aktualnie otrzymują niemieccy hodowcy?
19.01.2024., 16:52h

Ceny mleka pod koniec 2023 roku

Ceny mleka w listopadzie wynosiły średnio 42,2 centa za kilogram, co oznacza wzrost o niecały 1 cent w porównaniu z październikiem.

Również w grudniu mleczarnie podniosły ceny mleka. Zgodnie z dostępnymi danymi, miało to miejsce głównie na północy Niemiec – to właśnie w tym regionie ceny mleka spadły wcześniej najbardziej. Większość mleczarni na północy płaci rolnikom 40 centów za kilogram mleka lub więcej (cena podstawowa, bez dodatków).

W szczytowym momencie ceny wypłacane w północnej części Niemiec wynosiły od 45 do 46 centów. Jednak niektórzy hodowcy bydła mlecznego w tym regionie nadal muszą zadowolić się ceną mleka poniżej 40 centów, zgodnie z najnowszymi zestawieniami mleczarni.

Największa niemiecka mleczarnia, DMK, znajduje się na samym dole zestawienia, jeśli chodzi o ceny skupu. Mimo, że ceny zostały podniesione o 2,5 centa w grudniu, nadal nie oferuje hodowcom średniego poziomu 40 centów.

Czytaj także: Ceny mleka w listopadzie 2023: są podwyżki. W którym województwie największe?

Koszty produkcji nadal za wysokie

Ta stawka nie pokrywa kosztów ponoszonych przez producentów mleka.

"Przy cenie 47,92 centów za kilogram, koszty produkcji mleka w październiku 2023 r. były o 1,81 centa za kilogram niższe niż w lipcu 2023 r. Nieznacznie poprawił się również stosunek ceny do kosztów. Podczas gdy przychody z wołowiny i mleka nieznacznie wzrosły, koszty operacyjne spadły tylko nieznacznie", informuje MEG Milk Board w swojej analizie.

Na południu Niemiec większość mleczarni pozostawiła ceny mleka bez zmian w grudniu ubiegłego roku. W niektórych przypadkach ceny zostały nawet obniżone o 1 do 2 centów. Większość mleczarni na płaci producentom między 43 a 46 centów - wciąż o 2 do 3 centów więcej niż na północy. Jest tylko jedna mleczarnia w południowych Niemczech, która płaci producentom mleka więcej niż 50 centów. Jest to jednak wyjątek.

Lekki trend wzrostowy. Czy się utrzyma?

Utrzymujący się lekki trend wzrostowy cen mleka stał się już widoczny. Wartość towarowa mleka obliczona przez Ife Institute – teoretyczna cena mleka określona na podstawie cen sprzedaży masła i odtłuszczonego mleka w proszku – wzrosła w październiku o ponad 4 centy do 39,2 centów/kg.

W listopadzie wartość ta wzrosła o kolejne 4 centy do 43 centów, jednak w grudniu wzrost cen osłabł do 0,7 centa, do 43,7 centów/kg. Jednocześnie rynek raczej nie wskazuje na wzrost w nadchodzących miesiącach.

Według danych niemieckiego Stowarzyszenia Przemysłu Mleczarskiego, ilość mleka dostarczona w połowie stycznia 2024 r. jest o 1,4% niższa niż w roku poprzednim. Jest to zauważalne w dostawach surowca do mleczarni i może ostatecznie pomóc cenom mleka rosnąć szybciej niż sugerują obecnie prognozy cen.

image

GDT: kolejny wzrost cen produktów mleczarskich! Jakie prognozy cen mleka w Polsce?

al na podst. Agrarheute

Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 16:10