Podczas posiedzenia strona polska złożyła wniosek dotyczący uruchomienia dodatkowych instrumentów wsparcia tego rynku i przedstawiła w nim dane ilustrujące spadek cen w ostatnich 2 tygodniach na wszystkie produkty mleczarskie średnio o 2,4 proc.
Minister Marek Sawicki w swoim wystąpieniu na forum Rady krytycznie ocenił dotychczasowe działania KE w związku z rosyjskim embargo. Jego zdaniem przyjęte dotychczas przez Komisję Europejską środki dla sektora mleczarskiego w formie dopłat do prywatnego przechowywania masła, odtłuszczonego mleka w proszku, niektórych serów oraz wydłużenie do końca 2014 r. interwencji publicznej dla masła i odtłuszczonego mleka w proszku są nieadekwatne do skutków prowadzonego embarga.
Polska zaproponowała uruchomienie subsydiów eksportowych w celu usunięcia z rynku europejskiego powstałych nadwyżek. Jednocześnie we wniosku zaproponowano po raz kolejny odstąpienie od naliczania kar producentom mleka za przekroczenie kwot.
Wiele delegacji, w tym Francja, Hiszpania, Belgia poparły polski wniosek o podniesienie cen interwencyjnych na mleko. Propozycja dopłat do eksportu była jednak kwestionowana przez takie państwa jak Wielka Brytania, Niemcy, Szwecja i Holandia.
Podczas posiedzenia Rady Litwa, Łotwa, Estonia oraz Finlandia zgłosiły wniosek o dopłaty dla producentów mleka z powodu bardzo niskich cen na poziomie gospodarstw, spowodowanych zakazem eksportu do Rosji. bcz
Źródło: MRiRW