Jak wygląda skład nowego prezydium Copa-Cogeca?
Podczas listopadowego posiedzenia grupy roboczej „Mleko i produkty mleczne” Copa-Cogeca odbyły się także wybory nowego kierownictwa. Na wiceprzewodniczącą grupy po raz piąty wybrano ekspertkę Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych Dorotę Grabarczyk, z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.
Zobacz też: Spółdzielnie mają zapewniać rolnikom stabilność. Czego brakuje w tym układzie?
Przewodniczącym został Giovani Guarneri, a drugim wiceprzewodniczącym Ludovic Blin. Prezydium wybrano poprzez aklamację.
Jakie cele wyznaczyło nowe prezydium Copa-Cogeca?
Wyznaczono także główne cele na najbliższą kadencję Prezydium:
- zrównoważona produkcja;
- atrakcyjność zawodu rolnika oraz wymiana pokoleniowa w gospodarstwach rolnych
- dobrostan zwierząt;
- ceny;
- ewolucja WPR, również w kontekście umów bilateralnych, zawieranych przez Komisję Europejską.
Chinom przeszkadzają unijne dopłaty i programy wsparcia?
Uczestnicy posiedzenia grupy roboczej „Mleko i produkty mleczne” Copa-Cogeca wysłuchali także informacji dotyczących chińskiego dochodzenia antysubsydyjnego w sprawie unijnego sektora mleczarskiego. Dochodzenie dotyczy płatności w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (dopłaty bezpośrednie), krajowych programów wsparcia takich jak np. premia dla młodych rolników.
Sytuacja jest skomplikowana, ponieważ strona chińska cały czas rozszerza zakres dochodzenia. Wysyłane są kwestionariusze nie tylko do wybranych przedsiębiorstw, ale również do Komisji Europejskiej i państw członkowskich. Zdaniem UE powyższe płatności nie mają wpływu na nielegalne zwiększenie konkurencyjności unijnych produktów.
Chińskie dochodzenie antysubsydyjne zagraża eksportowi produktów mlecznych z UE
Jak informowała jeszcze w sierpniu Polska Izba Mleka, rząd chiński wszczął dochodzenie antysubsydyjne dotyczące niektórych importowanych produktów mlecznych z Unii Europejskiej w związku ze skargą złożoną 29 lipca przez Chińskie Stowarzyszenie Mleczarstwa i Chińskie Stowarzyszenie Przemysłu Mleczarskiego w imieniu krajowego przemysłu mleczarskiego.
We wniosku wskazano, że produkty objęte dochodzeniem otrzymały dotacje od UE i rządów jej państw członkowskich obejmujące ogółem 20 programów dotacji, z których mógł skorzystać unijny przemysł mleczarski. Po wstępnej ocenie Ministerstwo Handlu uważa, że wniosek zawiera niezbędne informacje i dowody wymagane do wszczęcia dochodzenia w sprawie cła wyrównawczego na unijne produkty. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz w artykule:
Choroba niebieskiego języka zagraża produkcji mleka w Europie
Podczas posiedzenia podniesiono temat choroby niebieskiego języka. Wiele delegacji wyraziło zaniepokojenie rosnącą presją choroby oraz jej wpływem na ekonomię produkcji. W większości państw członkowskich występuje serotyp 3, jednak już pojawia się serotyp 8, który jest bardziej śmiertelny.
Transport zwierząt jest dozwolony z krajów, gdzie choroba występuje, jednak po spełnieniu odpowiednich warunków. Niektóre państwa mają odstępstwa dotyczące transportu i inne podejście co do szczepień, co powoduje swoistą fragmentację Unii Europejskiej. Choroba niebieskiego języka jest sezonowa, ale mimo wszystko stała. Są obawy, że wiosną ponownie się pojawi w Europie.
Rekordowa liczba ognisk choroby niebieskiego języka we Włoszech
Delegacja włoska zwróciła uwagę, że choroba niebieskiego języka obecna we Włoszech jest od 20 lat, jednak teraz zanotowano rekordowo wysoką liczbę ognisk. W lipcu było 50 ognisk, a we wrześniu już 5 tysięcy. U zwierząt hodowanych na mięso nie powoduje to wielkich konsekwencji, z wyjątkiem handlowych, jednak w przypadku krów mlecznych, trzeba się liczyć ze spadkiem produkcji.
Copa-Cogeca krytykuje przepisy UE. Czy transport zwierząt stanie się droższy?
Dalsze prace nad rozporządzeniem w sprawie ochrony zwierząt podczas transportu przypadną na prezydencję Polski, a prawdopodobnie nawet kolejną, którą będzie sprawowała Dania. Wspólne posiedzenie komisji rolnictwa i transportu Parlamentu Europejskiego planowane jest na połowę grudnia. A pierwszych poprawek można się spodziewać dopiero w kwietniu 2025 roku.
Obawy Copa-Cogeca związane z rozporządzeniem dotyczą m.in.:
- minimalnej przestrzeni, zwłaszcza pionowej,
- konieczności obecności lekarza weterynarii podczas ładunku i rozładunku zwierząt,
- maksymalnej temperatury podczas transportu,
- minimalnego wieku oraz wagi zwierzęcia dopuszczonego do transportu,
- kwestii dotyczących transportu zwierząt ciężarnych,
- czasu transportu.
Wiele powyższych kwestii zostanie wyjaśnionych dopiero, jak zacznie prace nowa Komisja Europejska. Bruksela opublikowała już ocenę skutków wprowadzenia tych zmian na podstawie opinii EFSA. Ale Copa-Cogeca uważa, że jest to niewystarczająca analiza, a skutki są opisane w niewystarczający sposób. Pojawiło się wiele kontropinii przygotowanych m.in. przez sektor wołowiny, drobiu czy wieprzowiny. Zwrócono w nich uwagę, że wprowadzenie w życie wielu tych zmian wpłynie na znaczne podwyższenie kosztów produkcji.
Jak wygląda sytuacja rynkowa sektora mleczarskiego?
Uczestnicy posiedzenia zapoznali się także z bieżącą sytuacją rynkową. Skup mleka w Unii Europejskiej w okresie styczeń-wrzesień 2024 był o 0,5% wyższy niż w analogicznym okresie 2023 roku. Wzrost skupu odnotowano między innymi na Węgrzech, w Estonii, Francji i Polsce. Wzrost skupu o 1,9% zanotowano także w Australii (od VII do IX’24) i Nowej Zelandii o 5,6%, (od VI do IX’24). Spadek produkcji odnotowano w Stanach Zjednoczonych i wyniósł on 0,3% w miesiącach styczeń-wrzesień 2024.
We wrześniu średnia cena unijnego mleka ukształtowała się na poziomie 49,6 EUR i była 4,3% wyższa niż w sierpniu oraz o 14,3% wyższa niż we wrześniu 2023 roku. Warto zaznaczyć, że wrześniowa cena była o ponad 20% wyższa od średniej z pięciu lat. Komisja Europejska przewiduje, że w październiku cena wzrośnie do 50,3 EUR.