StoryEditor

Przyszłość polskiego mleczarstwa w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu

Sprawy Europejskiego Zielonego Ładu zdominowały spotkanie ministra Henryka Kowalczyka z mleczarzami. Szef resortu rolnictwa powiedział, że Polska nie ma ambicji bycia liderem ochrony środowiska i klimatu, a krajowe cele w tym zakresie są określone bardzo racjonalnie.
17.02.2022., 17:02h

Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk wziął dzisiaj udział w spotkaniu z prezesami spółdzielni mleczarskich z całej Polski.

- Nie był to może zły rok dla polskiego mleczarstwa, bywały gorsze, ale martwi nas spadające tempo produkcji mleka, w zeszłym roku przyrost w skupie 0,4%. Martwi nas także ustawa o konkurencji – rozpoczął spotkanie Waldemar Broś, Prezes Krajowego Związku Spółdzielczości Mleczarskiej.


Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podkreślił, że na tle całe sytuacji w rolnictwie ta w mleczarstwie wydaje się być całkiem dobra. Jego zdaniem zasługą takiego stanu rzeczy jest to, że przetwórstwo mleka jest w polskich rękach. A pozostałe branże przetwórcze też mogły być zorganizowane. Przyznał, że zdarza się na rynku, także mleczarskiej, wykorzystywanie przewagi kontraktowej. 

Zagrożenia i szanse Zielonego Ładu

Zdaniem ministra Kowalczyk Europejski Zielony Ład jest bardzo ambitnym programem ochrony środowiska klimatu. A to będzie miało wpływ na produkcję rolną z powodu planów ograniczenie stosowania pestycydów i nawozów. – Krajowy Plan Strategiczny przygotowaliśmy bardzo umiarkowanie. Nie chcemy być l...

Pozostało 59% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. listopad 2024 19:48