StoryEditor

Rynek mleka: prognozy KE

Komisja Europejska opublikowała krótkoterminowe prognozy dotyczące rynku mleka. Co czeka jego producentów na przełomie 2018 i 2019 roku?
20.07.2018., 10:07h
W pierwszym kwartale 2018 roku produkcja mleka w UE była o ok. 2% wyższa niż w analogicznym okresie rok temu. Wspomniany wzrost, był mniejszy niż oczekiwano, na co złożyło się kilka czynników. Wśród tych najważniejszych eksperci z KE wymieniają stosunkowo zimne i mokre warunki pogodowe, które przyczyniły się do opóźnienia wzrostu traw na użytkach zielonych wczesną wiosną, a z drugiej strony brak opadów w niektórych państwach członkowskich.

W największym stopniu ucierpiała Irlandia oraz Francja. Jak by tego było mało, wraz z wprowadzeniem ograniczeń dotyczących emisji fosforu, spadła też produkcja mleka w Holandii. Tymczasem w krajach takich jak Niemcy, Włochy, Polska, Hiszpania i Belgia – skup mleka w ciągu czterech pierwszych miesięcy 2018 roku znacząco wzrósł.

Zwiększona podaż przyczyniła się do spadku cen mleka w UE do ok. 33 euro/ht w kwietni br., tj ok. 2% mniej niż stawka oferowana w roku poprzednim. Jak w swoim raporcie, prognozuje KE  – choć cena mleka może jeszcze spaść, wszystko wskazuje na wzrost cen do końca tego roku. Będą miały na to wpływ czynniki sezonowe, idące w parze z utrzymującym się popytem na rynku UE i światowym.

Biorąc pod uwagę stabilne zainteresowanie konsumentów produktami mleczarskimi, a także prognozowany brak drastycznych obniżek cen skupu białego surowca, jego produkcja dalej będzie rosła. W 2019 roku, rolnicy w UE mają oddać do skupu o ok. 0,8% więcej mleka niż w 2018 roku. Ponadto ma wzrosnąć wydajność krów mlecznych o ok. 1,7%, przy jednoczesnym spadku ich liczny o ok. 0,6%.

Jednym z najważniejszych produktów, które aktualnie stabilizują rynek mleka jest masło. W jego przypadku nadal popyt przewyższa podaż, co wynika przede wszystkim ze wspomnianego, zmniejszonego skupu białego surowca we Francji, Holandii i Irlandii, a także mniejszej produkcji w Niemczech. W kwietniu br. dostawy masła były jedynie o ok. 1% wyższe niż w rekordowo niskim (pod tym względem), analogicznym okresem rok temu. Wszystko to wspiera ceny masła, które w połowie czerwca br. osiągnęły pułap 5,8 tys. euro/t (wg danych KE).

opr. mj/KE
Fot. Jajor


Marcin Jajor
Autor Artykułu:Marcin Jajor

redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. styczeń 2025 03:25