Masło nową odznaką luksusu?
W ostatnich miesiącach ceny masła w Polsce osiągnęły poziomy, które zaskoczyły nawet ekspertów rynku mleczarskiego. Jak już pisaliśmy wcześniej, średnia cena masła konwencjonalnego wzrosła o 50% w porównaniu do zeszłego roku. W niektórych sklepach kostka masła 200 g kosztuje nawet 10 zł, a promocje stały się rzadkością.
Zobacz też: Polska trzecim producentem mleka w Europie. Mamy się czym pochwalić!
Masło z rezerw państwowych trafi na rynek. Kiedy rozpocznie się przetarg?
W tej sytuacji rząd postanowił interweniować. Aby przeciwdziałać dalszym podwyżkom, Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych (RARS) zdecydowała się na sprzedaż 1000 ton masła z rezerw państwowych.
Jak informuje Tygodnik Poradnik Rolniczy, na sprzedaż trafi 1000 ton mrożonego masła w blokach po 25 kg. Cena? Minimum 28,38 zł za kilogram (bez VAT), a przetarg ma być rozstrzygnięty 19 grudnia 2024 roku.
Dlaczego ceny masła są tak wysokie?
Tydzień temu informowaliśmy już, że sytuacja z masłem jest złożona. Według danych ministerstwa rolnictwa średnia cena masła wzrosła aż o 50% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Na światowych giełdach cena masła osiągnęła 8000 euro za tonę, co stanowi absolutny rekord. Co wpłynęło na tak drastyczny wzrost cen masła, które przekroczyły „psychologiczną granicę”, i jaki związek ma z tym mniejsza produkcja tłuszczu mlecznego w UE? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule poniżej:
Czy sprzedaż państwowych rezerw masła coś zmieni? Eksperci są sceptyczni
Zdaniem Agnieszki Maliszewskiej, dyrektor biura Polskiej Izby Mleka i wiceprezydent Cogeca, interwencja rządu niewiele zmieni w dłuższej perspektywie. W swoim poście na LinkedIn podkreśliła, że sprzedaż 1000 ton masła to kropla w morzu potrzeb:
„Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wydał decyzję o sprzedaży 1000 ton masła z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Czy to coś zmieni na rynku? NIE. Czy ktoś na tym zarobi ? Zobaczymy już wkrótce. Jak zakończyć temat ? Apel do dwóch największych sieci dyskontowych – skończcie wojnę cenową, przestańcie destabilizować rynek. Dla porównania ile kosztem masła można było kupić za średnią pensję netto? 2022 rok – 587, 2024 rok – 721”.
Na podst. Tygodnik Poradnik Rolniczy, Agnieszka Maliszewska/LinkedIn