StoryEditor

Sektor mleka musi inwestować poza Polską!

Produkcja żywności jest już tylko ważna z punktu widzenia wyżywienia ludność, ale staje się także czynnikiem strategicznym, który w przyszłości będzie decydować o wpływach i pozycji na świecie – mówił Łukasz Wyrzykowski z IFCN podczas naszego Forum Rolników i Agrobiznesu.
04.01.2024., 13:33h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Spadek podaży mleka
  • Optymalizuj koszty
  • Konsolidacja gospodarstw
  • Prognoza cen
  • Na świecie zabraknie mleka!
  • Reset środowiskowy
  • Strategia dla Polski
  • To, co najważniejsze

Według eksperta z IFCN, problemy związane z sektorem mleka są takie same niezależnie od regionu świata, bo rynek mleka ma charakter globalny. Myślenie, że produkujemy w mleko w Polsce czy w UE i nie jest ono połączone ze światem – jest już od dawna fikcją. W swojej prezentacji przedstawił aktualną sytuację na rynkach mleka, prognozy i scenariusze jego rozwoju. Tak dla Polski, jak i całej EU kluczowa jest strategia, ale od początku.

image

Nadwyżka i deficyt mleczarski prognozowany na 2030 rok wraz z trendami na rynku światowym.

FOTO: IFCN

Spadek podaży mleka

Jak zwracał uwagę przedstawiciel IFCN, rok 2022 r. upłynął pod znakiem wyjątkowo niskiego wzrostu podaży mleka, który wyniósł +0,8%, podczas gdy średnia z lat 2001–2021 to 2,3%. Cały sektor, w tym producenci mleka zmagali się nie tylko z wysoką inflacją, ale także m.in. z niekorzystnymi zjawiskami pogodowymi. Największym producentem mleka pozostają Indie, jednak w kraju tym zanotowano jedynie 2–proc. wzrost produkcji (średni z ostatnich 10 lat to 5,2%). Spadek produkcji widoczny był także w UE, która zajmuje drugie miejsce pod względem wielkości produkcji mleka na świecie. Skala dostaw spadła o 0,3% i był to pierwszy zniżkowy trend od 2009 r. Tu również swoje piętno odcisnęły niekorzystne zjawiska pogodowe, ale i wysokie koszty produkcji. Pogoda wpłynęła także na dostawy mleka w Nowej Zelandii, gdzie silne deszcze i duże zachmurzenie wpłynęły negatywnie na stan pastwisk. Produkcja mleka spadła o 3,7%. Ekstremalne zjawiska pogodowe zahamowały również wzrost produkcji mleka w Ameryce Łacińskiej (-2,3%) czy RPA (-2,6%). W przeciwieństwie do tych głównych eksporterów wzrost skali dostaw białego surowca (o 1,6%) widoczny był w USA, o czym zdecydowały dobre plony pasz i stosunkowo wysokie marże za odstawiane do skupów mleko.

image

Łukasz Wyrzykowski

FOTO: Jajor

– Jeśli spojrzymy na cały świat w 2022 r. mieliśmy do czynienia z mniejszą o ok. 16,3 mln t skalą produkcji mleka, z czego 80% wynikało z mniejszych dostaw mleka przez takie kraje jak Indie, UE–27, Brazylię i Oceanię – wyliczał Wyrzykowski. Niepokojąca była też ok. 24–proc. zmniejszenie skali chińskiego importu produktów mlecznych, co wiązało się to silną krajową produkcją mleka i zmniejszoną konsumpcją z powodu ograniczeń związanych z polityką COVID-19, ale także spowolnieniem wzrostu PKB.

Pozostało 84% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Marcin Jajor
Autor Artykułu:Marcin Jajor

redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. listopad 2024 19:04