StoryEditor

Sektor mleka wymaga wsparcia rządu

Ceny produktów mlecznych w stosunku do roku ubiegłego uległy znacznemu obniżeniu. Mleko w proszku potaniało o 35% masło o 17%, a mleko surowe w skupie nawet o 40%, w zależności od regionu i wielkości produkcji.
03.07.2015., 15:07h

W związku z bardzo napiętą sytuacją na rynku mleka oraz niepewną przyszłością w kontekście zniesienia kwot mlecznych z dniem 1 kwietnia 2015 roku, wzrostu podaży mleka, spadku globalnego popytu i wprowadzeniu w sierpniu 2014 roku embarga na rynek rosyjski, koniunktura z miesiąca na miesiąc ulega pogorszeniu. Oprócz niskich cen, problemem, jaki obecnie dotyka producentów mlecznych, jest kara jaką będą musieli zapłacić za przekroczenie kwoty mlecznej. Według wstępnych wyliczeń ARR opłata będzie wynosiła około 90 gr. za litr mleka.

Do złej sytuacji rynkowej dochodzą jeszcze obecne problemy hodowców bydła i producentów mleka związane z zabezpieczeniem odpowiedniej ilości pasz dla bydła po okresie wiosennej suszy, która dotknęła szczególnie centrum Polski (najbardziej ucierpiały województwa: wielkopolskie, kujawsko-pomorskie  i łódzkie). Niedobór pasz wpłynie na wzrost ich cen, co przy obecnych niskich cenach na mleko może doprowadzić do bankructwa kolejnych gospodarstw.

W związku z powyższym Walne Zgromadzenie Wielkopolskiej Izby Rolniczej zwraca się z wnioskiem, aby zaliczki pobierane przez podmioty skupujące na poczet kary były jak najniższe. Samorząd zwraca uwagę, że wiele podmiotów skupowych od kilku miesięcy potrąca rolnikom od każdego litra zaliczkę na poczet kary. W trybie pilnym powinno ukazać się rozporządzenie regulujące sposób i wielkość zaliczek, które podmioty mają pobierać od rolników.
WIR sugeruje większe zaangażowanie Ministerstwa Rolnictwa w działania, które spowodują uruchomienie podobnego wsparcia, jakie mają kraje bałtyckie, wspierające swych rolników w związku z rosyjskim embargiem. Izba wskazuje też nierównowagę uczestników łańcucha żywnościowego. Tylko w Polsce sieci handlowe mają tak wielką przewagę nad innymi uczestnikami tego łańcucha. Mimo, że od wielu lat się o tym mówi, to nadal nie ma w tym względzie żadnych uregulowań prawnych ograniczających złe praktyki.

WIR nawołuje o wdrożenie przepisów regulujących sprawę kontraktów pomiędzy rolnikiem a podmiotem skupowym co do ilości zakontraktowanego mleka, w powiązaniu z jego minimalną ceną (zgodnie z zapisami tzw. Pakietu Mlecznego).  oprac. pł

Źródło: Wielkopolska Izba Rolnicza

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 17:17