Europejski rynek mleka
Wprawdzie rynek mleka wygląda obecnie zupełnie inaczej, wysokie stawki za mleko z końca 2022 r. i początku 2023 r. nadal mają wpływ na statystyki – w pierwszej połowie 2023 roku producenci mleka w UE dostarczyli o 0,7% więcej mleka niż w pierwszej połowie 2022 r. i o 0,1% więcej niż w 2021 r., informuje ZMB.
W czerwcu tendencje ekspansywne osłabły, a tempo wzrostu spadło średnio do 0,3%. Był to najsłabszy wzrost od początku roku.
Zyski w pierwszym kwartale roku były nieco powyżej średniej na poziomie 0,8%, a zyski w drugim kwartale były nieco poniżej średniej na poziomie 0,6%. Poziom zysku z 2021 r. został przekroczony o 0,7% w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku, ale spadł o 0,4% w okresie od kwietnia do czerwca 2023 r.
Skup mleka w UE
Największy wzrost produkcji mleka w pierwszej połowie 2023 roku odnotowano w Niemczech, a największy spadek we Francji. W Irlandii silny wzrost z wielu lat zatrzymał się i został zastąpiony niewielkim spadkiem.
W porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku UE-27 zwiększyła ogólny eksport produktów mleczarskich, za wyjątkiem mleka płynnego i śmietany (spadek). Eksport sera (najważniejszy dla europejskiego przemysłu mleczarskiego), powrócił do poziomu z 2021 r. Największym odbiorcą była Wielka Brytania, podczas gdy USA, Japonia i Szwajcaria zaimportowały w tym czasie mniej sera z UE.
Eksport masła wzrósł drugi rok z rzędu. Największym rynkiem eksportu odtłuszczonego mleka w proszku była Algieria, gdzie wielkość sprzedaży wzrosła ponad dwukrotnie w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.
mwie
fot. EnvatoElements