Komisja prognozuje, że oczekiwania konsumentów będą nadal kształtować rozwój rynku żywności. W szczególności dotyczy to zdrowia, dobrostanu zwierząt, zmian klimatu i problemów środowiskowych, a także wygody i przystępności cenowej. W 2019 r. najważniejszymi przesłankami dla konsumentów w UE przy zakupie żywności są koszty, bezpieczeństwo żywności, etyka i przekonania.
Znaczna część wzrostu produkcji mleka w UE zostanie przeznaczona na przetwórstwo sera (24 proc.) ze względu na utrzymujący się globalny popyt i rosnące spożycie krajowe. Eksperci przewidują, że produkcja sera wzrośnie z 10,8 mln ton w 2019 r. do 11,5 mln ton w 2030 r. Spaść ma spożycie samego mleka w UE, ale w tym czasie popyt na masło może nadal rosnąć. Według prognoz produkcja masła w UE wzrośnie z 2,5 miliona ton do 2,7 miliona ton.
Nastąpi rozwój alternatywnych systemów upraw, takich jak uprawy lokalne, ekologiczne, wolne od GMO. Bardziej poszukiwane będą produkty certyfikowane. Jednak w raporcie podkreślono, że oczekiwania konsumentów mogą być sprzeczne. Intensywny tryb życia sprzyja wzrostowi rynku gotowych posiłków, przekąsek i żywności przetworzonej, które nie zawsze są zgodne z ideami opisanymi powyżej.
Więcej na ten temat przeczytasz na portalu Wiadomości Handlowe.
StoryEditor
Wzrośnie popyt na nabiał oraz produkcja mleka
Wzrośnie popyt na produkty mleczne, zwłaszcza na ser, co doprowadzi do wyższej produkcji mleka. Jednocześnie epidemia ASF w Azji będzie nadal wpływać na światowy rynek mięsa – wynika z opracowania Komisji Europejskiej „Perspektywy rolnictwa w Unii Europejskiej na lata 2019-2030”.