StoryEditor

„Zamiast wylewać mleko – szukamy porozumienia”. Polscy i ukraińscy mleczarze apelują

Związek Przedsiębiorstw Mleczarskich Ukrainy i Polska Izba Mleka wspólnie apelują do premierów i ministrów Polski i Ukrainy o zakończenia sporu na granicy i podjęcie konstruktywnego dialogu. "Zamiast ze sobą walczyć - szukamy rozwiązań" pisze Agnieszka Maliszewska.
01.03.2024., 11:46h

Czy polskie mleko utraci ukraiński rynek?

Wraz z rosnącym napięciem na polsko-ukraińskiej granicy w związku z rolniczymi protestami wzrasta również ryzyko utraty tamtejszego rynku dla produktów mleczarskich. Mówiło się o tym od dawna, że branża mleczarska może oberwać rykoszetem w sytuacji wprowadzenia blokad na innych rynkach.

Dlatego Arsan Didur, dyrektor wykonawczy Związku Przedsiębiorstw Mleczarskich Ukrainy, Hanna Lawreniuk, dyrektor wykonawcza Stowarzyszenia Producentów Mleka i Agnieszka Maliszewska, dyrektor Polskiej Izby Mleka, po raz kolejny zaapelowali do administracji rządowej obu krajów o podjęcie dialogu i zakończenie sporu na granicy Polski i Ukrainy.

image

Ryzyko utraty ukraińskiego rynku dla polskiego mleka rośnie. Branża mleczarska apeluje do ministrów rolnictwa Polski i Ukrainy

Embargo zaszkodzi rynkowi mleczarskiemu

Zarówno polska jak i ukraińska strona od września 2023 roku wielokrotnie sygnalizowały, że mleko i jego produkty nie mogą stać się ofiarą braku dialogu i porozumienia w zakresie importu zboża.

„Pragniemy podkreślić, że Ukraina jest dziś jednym z czołowych, pozaunijnych, odbiorców polskich produktów mlecznych, a saldo dodatnie dla polskich eksporterów, w wymianie handlowej pomiędzy PL a Ukrainą wynosi ponad 97 mln euro. Polskie produkty są rozpoznawalne i cenione na ukraińskim rynku.” napisali w apelu  przedstawiciele sektora.

Jak zapewniają organizacje mleczarskie, chcą kontynuować współpracę, żeby zapewnić ukraińskim konsumentom polskie produkty mleczarskie, a rolnikom stabilne ceny płacone za mleko.

„Chcemy dzielić się wiedzą, inwestować po obu stronach granicy, budować mosty dla dobrego biznesu i rolników.”

Zboże i mleko to zupełnie różne towary

Jak piszą przedstawiciele rynku mleka, handel produktami mleczarskimi ma zupełnie inną specyfikę niż handel zbożem między obydwoma krajami.

„Zamiast wylewać mleko - szukamy porozumienia, zamiast ze sobą walczyć - szukamy rozwiązań, zamiast burzyć - budujemy mosty dla robienia biznesu” napisała na X Agnieszka Maliszewska, dyrektorka Polskiej Izby Mleka.

„Chcemy ze sobą współpracować, chcemy tworzyć dobry klimat do współpracy po obu stronach granicy, chcemy zapewnić naszych parterów o ciągłości dostaw polskich produktów do ukraińskich sklepów oraz ukraińskich do Polski. Każde spotkanie, każdy dialog i dobra współpraca przybliża nas do zakończenia konfliktu” apelują mleczarze.

Wspólne pismo mleczarzy z Polski i Ukrainy przeczytasz tutaj.

pdf

Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 16:51