StoryEditor

Ceny rzepaku: rzepak sypnął jak z rękawa

W krajowym handlu rzepak w sporych ilościach pojawił się znienacka na ladach u przetwórców, czego nie można powiedzieć o rzepaku importowanym do UE spoza obszaru Wspólnoty.
26.01.2024., 07:55h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Ile rzepaku zaimportowała dotychczas UA?
  • Jakie kraje sa największymi dostawcami rzepaku do UE?
  • Jaki jest eksport rzepaku z Polski?
  • Po ile jest rzepak na luty na Matifie?
  • A ile tańsze sa kontrakty majowe?
  • Co się dzieje na rynku rzepaku?
  • Po ile rzepak skupują handlowcy, a po ile przetwórcy?

Wciąż mniejszy import

Unijny import rzepaku wciąż jest sporo mniejszy niż w poprzednim sezonie. Do połowy stycznia w obecnym sezonie UE zakupiła spoza swojego obszaru nieco ponad 3 mln t rzepaku i jest to o 28% mniej niż to miało miejsce w podobnym okresie poprzedniego sezonu (4,2 mln t).

Największymi dostawcami rzepaku do Unii są oczywiście Ukraina 1,94 mln t (64% całości), Australia 675 tys. t (22,3% unijnego importu) i Mołdawia 231 tys.t (7,6%), w pierwszej piątce dostawców są jeszcze Serbia i Kanada. Zwłaszcza ta ostatnia jest sporym zaskoczeniem, gdyż przed rokiem dostarczyła prawie 200 tys. t, a obecnie tylko 42 tys. t.

Ale co się czepiać Kanady, gdy największy dostawca, Ukraina wówczas dostarczył 2,5 mln t, a więc o 600 tys. t więcej, przecież tak duża różnica nie wynika z zamknięcia korytarza przerzutowego przez Polskę. No właśnie Polska w tym sezonie nie zaimportowała nic rzepaku spoza UE, za to wyeksportowała do krajów trzecich 27 tys. ton.

W skupach wreszcie podwyżki

Końcówka poprzedniego i parę dni tego tygodnia poskutkowały zdecydowanym ożywieniem rzepakowego handlu. Wzmożenie ruchu zawdzięczamy wzrostom kursów na Matifie.

Pozostało 67% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 04:35