Za nami bardzo ciepły i mokry styczeń oraz luty. W większości kraju wegetacja rzepaków ruszyła – widać przyrosty korzeni włośnikowych, aczkolwiek jest dość mokro i nie wszędzie można wjechać w pole. Dawka azotu zależy przede wszystkim od potencjału stanowiska – zakładanego plonu, od zawartości azotu mineralnego w glebie oraz od stopnia rozwoju roślin przed zimą. Rzepak na wytworzenie 1 tony plonu nasion (+ słoma) potrzebuje ok. 60 kg N, co oznacza, że przy plonie 4 t/ha rzepaku zapotrzebowanie rzepaku na azot wiosną wyniesie 240 kg/ha.
Jak zaoszczędzić na azocie?
Po pierwsze punktem wyjścia do oznaczenia dawki azotu w rzepaku na wiosnę, szczególnie w tym roku, powinno być oznaczenie zawartości azotu mineralnego w glebie. O wartość tę możemy pomniejszyć dawkę azotu na wiosnę. Próbki gleby pobieramy do ruszenia wegetacji, ale im wcześniej tym lepiej. Wyniki na teraz pobranych i wysłanych do analizy próbek gleby, uzyskacie zapewne po kilku tygodniach. Warto mimo wszystko to jednak zaplanować na polach przeznaczonych pod zasiew upraw jarych.
Kolejnym ważnym składnikiem, który wspomaga działanie i efektywność azotu jest siarka. I nawożenie siarką powinniście szczególnie pomyśleć w tym roku w kontekście zwiększenia efektywności azotu. Ile siarki potrzebuje rzepak? W tym odcinku Pogotowia polowego podpowiem Wam w jaki sposób jeszcze można zaoszczędzić na azocie i na co jeszcze zwrócić uwagę zanim na dobre ruszy wegetacja rzepaku.
Zobacz film!
Zobacz film!