Od półtora roku toczy się także sprawa wieloletniej dzierżawy Terminala Zbożowego w Gdyni. W ostatnim okresie mocno rozgrzana jest sprawa najpierw trwającego od początku grudnia 2022 r., a potem unieważnionego 26 kwietnia 2024 r. przetargu na 30-letnią dzierżawę Terminala Zbożowego w Gdyni.
Konsorcjum, które wygrało przetarg domaga się jego realizacji i podpisania umowy na drodze sadowej, a politycy układają w swoich głowach scenariusze przejęcia zarządzania terminalem przez spółkę państwową, wskazując na KGS. Czy nie ma lepszych rozwiązań?
Temat ograniczonych możliwości przeładunkowych polskich portów morskich, o tym czego po naszych terminalach możemy oczekiwać obecnie oraz o ich przyszłości kontynuowany będzie na naszej Ogólnopolskiej Giełdzie Rzepaczano-Zbożowej.
O tych wszystkich sprawach, a także o pojawiających się szansach na zmiany takiej sytuacji mówić będzie w swojej prezentacji na otwarcie Giełdy Pierre Pages, prezes firmy Mondry, która administruje Terminalem Zbożowym w Gdyni, a w unieważnionym przetargu na wieloletnią dzierżawę zajęła drugie miejsce.
Zapraszamy serdecznie na Giełdę! Nie czekaj, czasu coraz mniej!
Zapiszesz się klikając na link: gielda.topagrar.pl
Program Giełdy
VI Ogólnopolska Giełda Rzepaczano-Zbożowa
Termin: 12.06.2024 r. godz. 10.30
Miejsce: Pałac na Opieszynie, Września k. Poznania
Temat: Kryzys na rynku zbóż i oleistych, czy raczej stabilizacja na niskich poziomach cenowych?
Wprowadzenie: Aktualny stan i perspektywy dla światowego rynku zbóż i roślin oleistych – Levin Flake, Radca Rolny Ambasady USA w Polsce
Rola polskich portów w świetle konieczności zdjęcia nadwyżek bilansowych z krajowego rynku – Pierre Pages, prezes Mondry Sp. z o.o.
Blok zbożowy:
Czy w kontekście produkcji i zużycia zapasy zbóż na krajowym rynku rzeczywiście są nabrzmiałe? – Krzysztof Gwiazda, dyrektor Louis Dreyfus Company Polska Sp. z o.o.
Problemy z nadprodukcją zbóż o jakości paszowej, czy mamy szansę na zwiększenie zużycia w przemyśle paszowym? – Jakub Kowalski, kierownik Działu Zakupu Zbóż De Heus Sp. z o.o.
Dyskusja:
Jakie rozwiązania stabilizujące sytuację na krajowym rynku można wypracować w świetle rolniczych protestów i nadprodukcji zbóż?
W dyskusji udział wezmą:
Adam Zaleski, prezes De Heus Sp. z o.o.
Przemysław Bochat, prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych
Krzysztof Gwiazda, dyrektor Louis Dreyfus Company Sp. z o.o.
Artur Gołębiowski, dyrektor Działu Zbóż Agrii Polska Sp. z o.o.
Tomasz Januszaniec, manager ds. zbóż Mondry Sp. z o.o.
Blok rzepakowy:
Jak spadek cen oleju wpływa na przerób i wzrost zużycia rzepaku na cele spożywcze i biopaliwowe? – Adam Stępień, dyrektor generalny PSPO
W tym sezonie UE rzepaku zaimportowała mniej, czy czeka nas rok napiętego bilansu? – Arkadiusz Gasidło, kierownik agrotechniki ZT Bielmar Sp. z o.o.
Dyskusja:
Czy w rzepaku mamy już do czynienia z optymalnymi proporcjami produkcji i zużycia, czy w sezonie 2024/25 możemy liczyć na jakieś znaczne zmiany?
W dyskusji udział wezmą:
Grzegorz Marchwiński, prezes ADM Czernin SA
Juliusz Młodecki, prezes KZPRiRB
Adam Stępień, dyrektor generalny PSPO
Piotr Szysz, z-ca dyrektora zarządzającego BZK Group Sp. z o.o.
Arkadiusz Gasidło, kierownik agrotechniki ZT Bielmar Sp. z o.o.
Partner Główny Giełdy:
Partnerzy bloków tematycznych: